Czy urolog zajmuje się problemem nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to bardzo powszechna przypadłość, o której jednak wciąż mówi się stosunkowo mało. Tymczasem dotyka ona nawet 15% całego społeczeństwa, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wiele osób traktuje nietrzymanie moczu jako bardzo krępującą chorobę, z którą wstyd udać się do specjalisty. Tymczasem jest to dolegliwość, z którą łatwo może sobie poradzić, pod warunkiem szybkiego rozpoczęcia leczenia. Do jakiego lekarza się udać?

Spis treści

Rodzaje i objawy nietrzymania moczu

O nietrzymaniu moczu mówi się w sytuacji, kiedy chory oddaje mocz niezależnie od swojej woli. Może do tego dochodzić o każdej porze dnia i nocy. Jeśli chodzi o ilość popuszczanego moczu, to na tej podstawie można wyróżnić pięć stopni zaawansowania schorzenia: kropelkowe, lekkie, średnie, ciężkie, a także bardzo ciężkie.

Do jakiego lekarza udać się z nietrzymaniem moczu?

Osoby, które zauważą u siebie pierwsze objawy popuszczania moczu, nie powinny zwlekać z umówieniem wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Zazwyczaj zajmie się on przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z pacjentem i skieruje go na dalsze badania, bądź też zaleci wizytę u lekarza specjalisty. Pacjenci, którzy udają się na pierwszą wizytę w związku z popuszczaniem moczu, muszą przygotować się na bardzo szczegółowe pytania, które mogą być dla nich nieco krępujące. Zazwyczaj skupiają się one na częstotliwości popuszczania, a także odczuciach fizycznych pacjenta. Dobrym pomysłem może okazać się przygotowanie notatek, które szczegółowo, co do godziny opiszą mimowolne popuszczanie moczu.

Lekarz pierwszego kontaktu zazwyczaj odeśle osobę chorą do specjalisty. Może być to urolog, ginekolog bądź też geriatra. Specjaliści zajmą się zleceniem badań, dzięki którym będzie można zdiagnozować przyczynę dolegliwości, a także wybrać odpowiedni sposób jej leczenia. Do najczęściej zlecanych badań należą badania krwi, USG układu moczowego, a także posiew moczu. Często wykonuje się także badanie urodynamiczne, dzięki któremu można sprawdzić przepływ moczu u pacjenta.

W czym urolog może pomóc kobiecie?

Urolog wciąż wielu osobom kojarzy się z lekarzem, do którego udają się wyłącznie mężczyźni. Tymczasem jest to nieprawidłowe przekonanie, ponieważ lekarz urolog może pomóc również każdej kobiecie, która ma problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu moczowego.

Urolog może pomóc nie tylko w przypadku problemu nietrzymania moczu, ale również częstomoczu.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szybka reakcja jest bardzo ważna, bowiem zaniedbania w zakresie funkcjonowania układu moczowego mogą doprowadzić do rozwinięcia się poważnych chorób, a także znacznego obniżenia jakości życia.

Podsumowując, problem nietrzymania moczu może wydawać się bardzo krępujący, jednak da się i trzeba z nim skutecznie walczyć. Nie obejdzie się jednak bez wizyty u lekarza specjalisty – na przykład urologa. Osoby, które borykają się z mimowolnymi mikcjami mogą zdecydować się również na stosowanie doraźnych środków poprawiających komfort życia – takich jak choćby chłonne majtki. Więcej na ten temat dowiedzieć się można na stronie internetowej serwisu Elly.