Szyby atermiczne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Wynalezienie pierwszych szyb samochodowych sięga początku XX wieku, do 1904 roku, gdy powstał pierwszy model samochodu wyposażonego w szklaną szybę. Przez ponad sto lat szyby wciąż były unowocześniane zwiększając poziom bezpieczeństwa i komfort pasażera. Obecnie na rynku mamy liczne, nowoczesne modele – szyby ogrzewane, akustyczne czy szyby z wbudowaną anteną. Z uwagi wzrost średniej temperatur i upalne lata kierowcy szukają rozwiązań, które dodatkowo ograniczą przepuszczanie światła słonecznego i nagrzewanie się auta. W odpowiedzi na te potrzeby stworzono specjalne modele szyb atermicznych.

Właściwości szyb atermicznych

Szyby atermiczne mają wiele właściwości, wpływających zarówno na komfort jazdy, jak i zdrowie pasażerów. Ich funkcjonalność wynika z właściwości odbijania promieni słonecznych i pochłaniania ciepła. Dzięki temu zmniejszają poziom nagrzewania się wnętrza samochodu – temperatura w środku auta jest nawet o kilka stopni niższa w stosunku do temperatury otoczenia. Co za tym idzie zwiększają wydajność klimatyzacji jednocześnie zmniejszając zużycie paliwa. Dzięki ich zastosowaniu deska rozdzielcza, fotele czy inne plastikowe elementy wyposażenia auta narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych są chronione przed nadmiernym nagrzewaniem się.

Funkcjonalność szyb atermicznych wpływa bezpośrednio nie tylko na komfort jazdy, ale też na zdrowie pasażerów chroniąc oczy i skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Przy skrajnie wysokich temperaturach ich zastosowanie wiąże się ze zdrowiem i ochroną przed przegrzaniem się organizmu, które może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia.

Rodzaje szyb atermicznych

Jest kilka rodzajów szyb atermicznych, związanych ze sposobem uzyskania ich właściwości. Do bardziej popularnych zaliczyć należy szyby wyprodukowane z zielonego szkła. Ich zastosowanie daje wyraźną redukcję przedostającego się do środka ciepła. Należy tu zauważyć, że nie uzyskamy takich właściwości, gdy barwa zielona zostanie uzyskana z folii użytej do laminacji.

Kolejnym rodzajem są modele typu solar lub siglasol. W porównianiu do szyb ze szkła zielonego wyróżniają się jeszcze lepszymi właściwościami atermicznymi. Podczas produkcji na szyby nakładana jest powłoka, lub specjalna, trójwarstwowa folia, dzięki czemu odbijają i pochłaniają znaczną część promieni. Najnowocześniejsze modele szyb atermicznych są w stanie zredukować większą część promieni słonecznych i zmniejszyć temperaturę o kilka stopni. Ich zastosowanie wiąże się nie tylko ze zwiększonym poczuciem komfortu i oszczędnościami, ale ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Źródło: https://motopl.com/2016,folia-atermiczna-na-szybe-co-to-jest-1449.html