Znaczenie USG w diagnostyce zapaleń układu moczowego

Ból w czasie oddawania moczu, parcie na pęcherz, zwiększona częstość wizyt w toalecie – to tylko niektóre z objawów mogących wskazywać na zapalenie układu moczowego. W ich rozpoznawaniu przydatnym narzędziem diagnostycznym jest ultrasonografia. Dzięki badaniu możliwe jest znalezienie przyczyny dolegliwości i szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlaczego USG układu moczowego jest tak ważne i jak się do niego przygotować?

Spis treści

Czym są zapalenia układu moczowego?

Zakażenie układu moczowego (ZUM) to obecność drobnoustrojów w drogach moczowych powyżej zwieracza pęcherza moczowego. Są częste u kobiet, ze względu na ich uwarunkowania anatomiczne – szacuje się, że w ciągu życia u jednej na pięć pań ZUM wystąpi chociaż jeden raz. To 50 razy częściej niż w przypadku mężczyzn. Patogenem odpowiedzialnym za większość zachorowań jest Escherichia coli (E. coli), nazywana potocznie pałeczką kałową. Z powodu istotnych różnic w przebiegu i leczeniu ZUM, dzieli się je na następujące kategorie:

  • niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego;
  • nawracające zapalenie pęcherza moczowego;
  • niepowikłane ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek;
  • powikłane zum;
  • bakteriomocz bezobjawowy.

Wskazania do USG układu moczowego

Wskazaniem do USG układu moczowego są nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu i występowanie niżej wymienionych objawów:

  • częstomoczu;
  • bólu w czasie oddawania moczu;
  • obecność krwi w moczu;
  • bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa lub w podbrzuszu;
  • zwiększona częstość oddawania moczu w nocy.

Jak przygotować się do USG układu moczowego?

Na badanie należy zgłosić się z pełnym pęcherzem. Na 1-2 godziny przed badaniem wskazane jest wypicie co najmniej 1 litra wody niegazowanej.

Badanie najlepiej wykonać na czczo lub co najmniej 6 godzin po lekkim posiłku.

Jeśli były wykonywane, pacjent powinien zabrać wyniki wcześniej zleconych badań, przede wszystkim badania ogólnego moczu, morfologii i opis USG (o ile było wykonywane wcześniej).

Jak przebiega USG układu moczowego?

Głowica emituje ultradźwięki do okolic układu moczowego, które przenikają przez ludzkie tkanki i odbite wracają do urządzenia. Następnie aparat USG przekształca otrzymane dźwięki w obraz widoczny na monitorze. Lekarz używa głowicy aparatu pokrytej żelem do zobrazowania wypełnionego pęcherza. W przypadku, gdy chcemy ocenić zaleganie moczu w pęcherzu, po pierwszym etapie badania, pacjent udaje się do toalety, celem opróżnienia pęcherza a następnie lekarz jeszcze raz, przy pomocy aparatu USG, bada pacjenta. Dzięki temu można potwierdzić lub wykluczyć zaleganie moczu.

Podczas USG leży się na plecach, a także przekręca się na prawy i lewy bok – czasami do oceny obrazu nerek konieczne jest ułożenie się na brzuchu.