Właściwości wiskozy

Wiskoza to jedna z najpopularniejszych tkanin na świecie, która z sezonu na sezon staje się coraz bardziej popularna. Niedroga, wszechstronna, bardzo przyjemna w dotyku i różnorodna w swoich wcieleniach, stała się prawdziwym znaleziskiem dla tych, którzy wolą naturalne tkaniny od syntetycznych. 100% naturalna wiskoza to bardzo delikatny materiał sukienkowy, który można spotkać w sklepach. Dzianiny wiskozowe różnią się gęstością dziania, procentową zawartością wiskozy i właściwościami dekoracyjnymi, takie tkaniny są używane do szycia odzieży dziecięcej i dla dorosłych, bielizny.

Spis treści

Wiskoza – co to za materiał?

Możesz być zaskoczony, ale włókno wiskozowe pozyskuje się z drewna! Tak, wyobraź sobie, że, lekkie kwieciste sukienki były kiedyś drzewami. Wiskoza to sztuczna tkanina, której włókno w kompleksowy sposób pozyskiwane jest z naturalnych surowców. Drewno jest kruszone, moczone, uzyskując celulozę. Proces pozyskiwania włókna wiskozowego z pulpy drzewnej technologią na zimno został opracowany pod koniec XIX wieku. Produkcja osiągnęła skalę przemysłową na początku XX wieku. Dziś formuła jest używana z niewielkimi modyfikacjami.

Technologia produkcji wiskozy wpływa również na wygląd tkaniny. Na przykład podczas przetwarzania uzyskuje się nici o różnych grubościach, z których wykonane są różne materiały. Cienkie nici tekstylne są używane do produkcji lekkich materiałów odzieżowych, a włókna krótkie mogą być używane nawet do produkcji przędzy wiskozowej.

Istotne parametry fizyczne i mechaniczne tkaniny, jej połysk, gęstość lub lekkość, faktura lub gładkość zależą również od sposobu formowania przyszłego włókna. Tak więc oryginalna, czysta wiskoza swoimi właściwościami przypomina jedwab, mieni się, a włókna pozbywają się tego połysku poprzez dodanie składników matujących.

Właściwości wiskozy

Nie na próżno wiskoza cieszy się popularnością. Przyjrzyjmy się jej zaletom:

  • Materiały wiskozowe różnią się od większości innych wyjątkową właściwością, latem dają przyjemne uczucie chłodu, a zimą ogrzewają.
  • Wiskoza jest hipoalergiczna i odpowiednia dla osób o wrażliwej skórze, ten plus jest ważny również dla rodziców małych dzieci. Miękkość i efektowna drapowanie sprawiają, że materiały wiskozowe są ulubieńcami kobiet.
  • Wiskoza nie kumuluje elektryczności statycznej, dzięki czemu może być elementem wielowarstwowych stylizacji o każdej porze roku. Nawet na etapie włókien wiskoza łatwo barwi się na dowolny odcień. Dzięki temu, że barwnik wstrzykiwany jest bezpośrednio do włókna, intensywność barwienia utrzymuje się dłużej.
  • Włókno wiskozowe jest bardzo lekkie, lżejsze niż bawełna. Jednocześnie higroskopijność tego włókna jest aż dwa razy większa niż zdolność wchłaniania wody przez bawełnę. W stanie suchym wszelkie tkaniny wiskozowe są bardzo trwałe.
  • Elastyczna wiskoza, dobrze nadaje się do odzieży damskiej i sportowej, to zawsze wiskoza z dodatkiem lycry, spandexu lub elastanu, ponieważ naturalny materiał praktycznie się nie rozciąga. Często można spotkać wiskozę z bawełną to duet 50/50 i inne kombinacje pozwalające stworzyć dość mocny, gęsty materiał, odpowiedni nawet do szycia spodni i kurtek.

Co jeszcze można uszyć z wiskozy?

Zapewne, kiedy przeczytałeś, że wiskoza daje przyjemny chłód w upale, pomyślałeś, że będzie to doskonała pościel na lato. W połączeniu z bawełną wiskoza jest rzeczywiście uważana za odpowiednią opcję do lekkich tekstyliów domowych i pościeli. Jedwab wiskozowy może być używany do szycia bielizny pościelowej oraz osobno, bez dodatków bawełnianych.

Wreszcie wiskoza podszewkowa jest idealna do podszewki odzieży wierzchniej i ciepłych czapek. Jest to higieniczne, ponieważ pochłania wilgoć, w przeciwieństwie do wielu materiałów syntetycznych często stosowanych w wymienionych grupach produktów. Dodatkowo gęsty materiał, szczególnie z dodatkiem bawełny lub poliestru, doskonale się ślizga, chroniąc główny materiał przed uszkodzeniem.

Oczywiste jest, że na letnie sukienki, komplety, garnitury trudno znaleźć materiał lepszy niż wiskoza, która byłaby równie drapowana, lekka i wygodna w noszeniu. Jeśli myślisz o cieplejszych produktach na chłodny sezon, lepiej pozostać nie na czystej wiskozie, ale na mieszanych opcjach. Materiał jest przystępny cenowo, co oznacza, że można go wykorzystać do szycia sezonowych produktów. Z wiskozy produkowane są również włókniny do czyszczenia, surowce dla przemysłu lekkiego. Wiskoza bambusowa jest często używana w pościeli, a nawet w skarpetkach.