Domowa sauna – zalety, rodzaje i koszt. Czy warto się na nią zdecydować?

Domowe sauny mają obecnie coraz szersze grono zwolenników. Spowodowane jest to m.in. tym, że z ich pomocą można się skutecznie zrelaksować, a jednocześnie nie trzeba szukać takich atrakcji na mieście. Nie da się ukryć, że zaprojektowanie i zainstalowanie domowej sauny wymaga czasu, zaangażowania i pieniędzy. Warto to sobie dokładnie przemyśleć i poznać najpierw jej najmocniejsze strony. Dzięki temu ostateczna decyzja będzie dużo rozsądniejsza.

Spis treści

Domowa sauna – co za nią przemawia?

Domowa sauna sprzyja wypoczynkowi. Dzięki niej można m.in.:

  • poprawić swoje samopoczucie,
  • odpocząć po ciężkim dniu w pracy (lub po prostu poza domem),
  • wesprzeć układ krążenia,
  • zadbać o kondycję skóry,
  • wypocząć z całą rodziną,
  • zadbać o szybsze spalanie kalorii,
  • usunąć z organizmu nadmiar toksyn,
  • zagwarantować sobie szybszą przemianę materii i regenerację mięśni.

Jeśli chodzi o wady warto wspomnieć tutaj o tym, że pochłonie to z budżetu dość duże pieniądze, a przy okazji sauna nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku chorób nowotworowych, ciąży, gorączki, chorób autoimmunologicznych, hemofilii i problemów z sercem. Korzystanie z sauny warto najpierw przedyskutować z doświadczonym przedstawicielem branży medycznej.

Na jaki rodzaj domowej sauny warto się zdecydować?

Do dyspozycji domowników oddano trzy podstawowe rodzaje sauny. Chodzi m.in. o saunę mokrą, która jest zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku. Wilgotność powietrza w takiej saunie stoi na poziomie około 30-40%, a temperatura waha się w granicach od 50 do 70 stopni Celsjusza. Mokra sauna pozwala na maksymalne dotlenienie tkanek, pobudzenie krążenia, ujędrnienie skóry i oczyszczenie cery.

Drugą propozycją jest sauna sucha, która charakteryzuje się niską wilgotnością powietrza i wysoką temperaturą (dochodzącą do powyżej 100 stopni Celsjusza). Takie sauny sprawdzają się m.in. w bardzo dużych domach i są przeznaczone dla większych rodzin. Odpowiadają za łagodzenie bólu mięśni i stawów, wzmocnienie układu oddechowego i eliminowaniu stanów zapalnych.

Ciekawym wyborem okażą się sauny na podczerwień (infrared). Temperatura w takiej saunie oscyluje w granicach 30-60 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza jest wyższa, niż w przypadku sauny suchej. Atutem sauny na podczerwień jest to, że dogłębnie oczyszcza organizm, a ponadto poprawia stan skóry, redukuje cellulit i eliminuje nadmiar stresu.

Inwestycja w domową saunę – ile to może kosztować?

Inwestycja w domową saunę ma bardzo duży sens, ale trzeba się do tego przygotować. Przede wszystkim chodzi tutaj o dostępną przestrzeń. Sauna potrzebuje co najmniej 1,5 metra kwadratowego. Można ją umieścić np. w łazience, salonie czy też specjalnie wydzielonym pomieszczeniu.

Jeśli chodzi o koszt zainstalowania sauny we własnym domu, trzeba mieć świadomość tego, że może to kosztować od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze modele zamontuje się już za około 3-4 tysiące złotych. Dużo zależy od wymiarów, rodzaju, gadżetów oraz wbudowanych funkcji. Domową saunę należy dopasować do swoich indywidualnych preferencji i możliwości.