Jak zapewnić królikom właściwe warunki bytowe i jakie klatki dla królików wybrać?

Króliki są zwierzętami bardzo delikatnymi. Trzeba zapewnić im właściwe warunki bytowe i ochronę przed innymi zwierzętami. Kluczowe znaczenie ma tutaj klatka, która jest zdecydowanie lepszym wyborem niż akwarium. Jakie klatki dla królików się sprawdzą i czym kierować się przy wyborze?

Dobrostan zwierząt – jakie metalowe klatki dla królików sprawdzą się najlepiej?

Zapewnienie dobrostanu zwierzętom jest niezbędne. Trzeba pamiętać o tym, iż nie wystarczy tylko odpowiednie jedzenie czy dostęp do wody. Króliki muszą mieć też dostęp do świeżego i czystego powietrza, światła oraz mieć umożliwiony swobodny ruch. Jednocześnie trzeba im zapewnić właściwe miejsce, w którym będą mogły odpocząć. I tutaj najlepiej sprawdzą się metalowe klatki dla królików. Muszą być one trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie łatwe w utrzymaniu w czystości. Tutaj do wyboru są różnego rodzaju modele. Warto przyjrzeć się im dokładniej. Można zdecydować się na siatkę zgrzewaną, która jest łatwa w utrzymaniu w czystości. Dobrym wyborem jest siatka stalowa, która najlepiej sprawdzi się dla królików miniaturek przebywających w domu. Nie ma zabezpieczenia antykorozyjnego, stąd też nie można wykorzystywać stalowych klatek dla królików na dworze, gdzie często występuje wysoka wilgotność powietrza. Pod wpływem wilgoci czy też opadów deszczu bądź śniegu mogą ulec rdzewieniu, a ta jest niebezpieczna dla królików. Alternatywą dla nich są klatki dla królików z siatek zgrzewanych ocynkowanych, które posiadają zabezpieczenie w postaci ocynku ogniowego. Takiego rodzaju trwałą powłokę uzyskuje się w specjalnym procesie, w którym zanurza się siatki w wannach z gorącym, ciekłym cynkiem. Takie modele można stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Jedne i drugie są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także różnego rodzaju odkształcenia. Nie trzeba też obawiać się, ze zwierzęta ścierając sobie zęby na klatce, uszkodzą jej strukturę i przez to się zranią.

Bezpieczeństwo i trwałość w jednym – jakie metalowe klatki dla królików wybrać?

Klatki dla królików powinny być wykonane z siatki hodowlanej, której druty mają średnicę nie mniejszą niż 2,85 mm. Dla większej trwałości układa się je zarówno na długość, jak i szerokość pod kątem prostym, następnie są zgrzewane elektrycznie w miejscach przecięcia. W ten sposób zyskuje się jeszcze większą sztywność, a także wytrzymałość. Takie klatki dla królików zapewnią też zwierzętom hodowlanym ochronę przed dzikimi zwierzętami czy nawet psami bądź kotami. Nie zapomnijcie jeszcze o właściwym wymiarze klatki. Powinna być ona na tyle duża, by pomieścić wszelkiego rodzaju akcesoria takie jak: poidełko, miseczka, paśnik, kuweta czy drewniany domek służący do zabaw. Jednocześnie zwierzę musi się w niej swobodnie poruszać. Do budowy klatki można wykorzystać siatki bez drutu obwodowego, które trzeba połączyć z drewnianymi bądź stalowymi ramkami, by klatka nie miała ostrych krawędzi, które stanowiłyby zagrożenie dla królików. Alternatywą są siatki zgrzewane z drutem brzegowym, które łączy się stosując blaszki zaciskowe, przy czym również w tym przypadku musicie pamiętać, aby wyeliminować ostre elementy. Blaszki zaciskowe powinny być również wykonane ze stali ocynkowanej. Dzięki nim możecie uzyskać mocne mocowanie. Są one również odporne na uszkodzenia mechaniczne.