Namioty na imprezy – wynająć, czy kupić?

Imprezy plenerowe stanowią obecnie większą część eventów organizowanych latem. Poza festynami, wydarzeniami sportowymi, czy świętami miast są to imprezy rodzinne – wesela, chrzciny, czy urodziny. Każda z tych okazji wymaga właściwego przygotowania, a nieodłącznym elementem ich organizacji staje się wówczas namiot rozstawiony w miejscu wydarzenia. Warto wiedzieć, w jakim przypadku korzystniej jest kupić, a w jakim wynająć namiot na imprezę i co się z tym wiąże.

Kupno prywatnego namiotu – za i przeciw

Kupno prywatnego namiotu do imprez plenerowych jest rzadko wybieraną formą przez osoby zainteresowane. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na wysokie koszty zakupu i utrzymania konstrukcji przez prywatne osoby. Są jednak tacy, którzy decydują się na tego typu krok – co ich zachęca? Przede wszystkim chodzi o wyłączność i dostępność namiotu. Właściciel może nim dowolnie dysponować i zarządzać, a to oznacza, że ma do niego dostęp dokładnie wtedy, gdy tego potrzebuje. Poza tym duża część osób chwali sobie możliwość wypożyczania prywatnego namiotu znajomym i rodzinie, a także… brak obaw o zniszczenia. W przypadku jakichkolwiek usterek w konstrukcji lub pokryciu namiotu właściciel nie odpowiada przed nikim – inaczej, niż ma to miejsce w czasie wypożyczenia. Wynajem namiotu wiąże się bowiem z odpowiedzialnością, jaka spoczywa na osobie wypożyczającej przedmiot.

Zobacz również:  Netykieta - najważniejsze zasady - Jak zachowywać się w Internecie

Co powinno skłonić do głębszego przemyślenia zakupu?

Zakup prywatnego namiotu wydaje się być wyrzuceniem pieniędzy w błoto z kilku powodów. Gdy planujesz wykorzystać go tylko do jednej imprezy w roku lepiej porzuć pomysł kupna – namioty ulegają bowiem regularnemu zużyciu, a bez właściwej pielęgnacji już po kilku latach może się okazać, że kosztowna inwestycja nie nadaje się do dalszego użytku. Dodatkowo problematyczną kwestią jest również przechowywanie i transport tego typu konstrukcji. W zależności od wielkości namiotu może on zajmować naprawdę dużo miejsca nawet po jego złożeniu, a sama próba przeniesienia konstrukcji może kończyć się na angażowaniu w tym celu dodatkowej grupy ludzi i specjalnego pojazdu. Zwykle oznacza to dodatkowe wydatki. Czy lepszym rozwiązaniem jest więc wynajęcie namiotu?

Wynajem namiotu do imprez plenerowych

Wypożyczenie namiotu zalecane jest zwłaszcza tym osobom, które planują skorzystać z niego jedynie okazjonalnie. Przedmioty te ulegają bowiem zużywaniu, dlatego posiadanie ich na własność może okazać się nieopłacalne. Firmy wynajmujące namioty dysponują odpowiednimi środkami, które pozwalają im cyklicznie nabywać nowe egzemplarze tych przedmiotów. Dzięki temu osoby wynajmujące nie muszą martwić się o ich kondycję. Inną z zalet wypożyczenia jest brak zmartwień o transport, czy montaż konstrukcji namiotu. Te najczęściej bowiem są częścią umowy podpisanej między wynajmującym, a wypożyczalnią – w cenę wynajmu wchodzi dowóz konstrukcji na miejsce zlecenia, a także jej zainstalowanie przez doświadczony zespół. Nieoceniona może okazać się również porada od specjalistów – chodzi przede wszystkim o właściwy dobór namiotu do okoliczności wydarzenia. Liczyć się będzie sposób zabudowania, wysokość, czy wielkość konstrukcji. Wynajmując namiot od specjalistycznej firmy można liczyć na spory wybór wśród proponowanych modeli.

Zobacz również:  Produkt luksusowy - Jaka jest aktualna definicja dóbr luksusowych?

Co z wadami tego wyboru?

Wynajem namiotu to duża odpowiedzialność. Osoba podpisująca umowę z firmą wypożyczającą przedmiot odpowiada za jego kondycję i właściwe wykorzystywanie. Trzeba uważać na unikanie jakichkolwiek zniszczeń obicia lub konstrukcji namiotu, a także na jego ewentualną… kradzież. Wypożyczony przedmiot można używać jedynie w zakresie zawartym w umowie. To właśnie ona stanowi podstawę do wysuwania roszczeń wobec wypożyczającego, który nie dochował jej elementów. Poza zwiększoną uwagą i odpowiedzialnością za przedmiot wynajem namiotu jest bardzo korzystny – zwłaszcza, gdy chodzi o jego jednorazowe użycie do celów prywatnych. W innych przypadkach, takich jak cykliczne organizowanie imprez, czy wydarzeń sportowych warto przemyśleć zakup prywatnego namiotu.

Więcej na stronie: https://rentatent.com.pl/