Jak ładować akumulator samochodowy

Ładowanie martwego akumulatora samochodowego jest czymś więcej niż tylko podłączeniem prostownika, jeśli chcesz wykonać tę pracę bezpiecznie. Powinieneś wiedzieć, którą klemę należy najpierw usunąć, jeśli musisz wyjąć akumulator, którą klemę podłączyć najpierw do prostownika, jak długo ładować martwy akumulator samochodowy i wiele więcej.

Spis treści

Przygotowanie do ładowania

Zanim przejdziemy do ładowania akumulatora samochodowego w domu, musimy wiedzieć, jak przygotować się do ładowania akumulatora. Bardzo łatwo jest uzyskać dobry impuls, jeśli akumulator ma trochę mocy. Zanim nawet zaczniesz, jeśli musisz wyjąć akumulator z pojazdu, aby go naładować, upewnij się, że masz narzędzia do tego zadania. Niektóre akumulatory są łatwo dostępne, ale niektóre są umieszczone pod lub w błotniku, a niektóre mogą być nawet w bagażniku lub pod siedzeniem, w zależności od marki i modelu pojazdu.

Jak odpiąć akumulator samochodowy

Upewnij się, że wszystkie akcesoria są wyłączone, również światła, w tym oświetlenie wewnętrzne, są wyłączone. Jeśli coś jest włączone, może to spowodować powstawanie wyładowania łukowego na baterii podczas pracy z nią.

Po zakończeniu pracy z baterią należy najpierw odłączyć przewód ujemny lub uziemiający. Jest to zawsze czarny przewód, chyba że ktoś wymienił przewody na niewłaściwe kolory. Jeśli spojrzysz na górną część baterii, zobaczysz, który jest który – przewód uziemiający będzie miał znak ujemny (-), a przewód zasilający lub dodatni będzie miał znak plus (+).

Zaciski akumulatora należy czyścić szczotką do czyszczenia biegunów oraz mieszanką sody oczyszczonej i wody do neutralizacji kwasu akumulatorowego. Jeżeli na biegunach i słupkach akumulatora gromadzi się dużo kwasu, należy założyć ochronę na oczy i maskę, aby korozja powietrzna nie dotykała oczu, nosa i ust. Nie dotykaj twarzy, dopóki nie umyjesz rąk.

Jeśli bateria ma zdejmowane nakrętki, ostrożnie zdejmij je i sprawdź poziom wody. Jeśli którekolwiek z ogniw wygląda na niskie, dodawaj tylko wodę destylowaną; i uważaj, aby nie przepełnić baterii. Większość dzisiejszych akumulatorów jest “bezobsługowa”, więc nie będzie można ich otworzyć, aby sprawdzić poziom kwasu.

Podłączanie prostownika do akumulatora

Postępuj zgodnie z instrukcjami dla danej ładowarki. Podstawowe instrukcje dla większości ładowarek obejmują:

  • Upewnij się, że prostownik jest wyłączony.
  • Podłączyć przewód dodatni na ładowarce do dodatniego bieguna akumulatora.
  • Podłączyć przewód ujemny ładowarki do ujemnego bieguna akumulatora.
  • Ustawić ładowarkę na najwolniejsze tempo ładowania.
  • Włączyć ładowarkę i ustawić timer.
  • Podczas wyjmowania ładowarki należy ją najpierw wyłączyć, a następnie wyjąć przewód ujemny, a następnie dodatni.

Jak długo należy ładować akumulator samochodowy?

Jeśli napięcie akumulatora jest niższe niż 11,85 i twój prostownik gasi 5-ampowy poziom naładowania, pełne naładowanie akumulatora zajmie około 12 godzin. Pełne naładowanie tego samego akumulatora zajmie około 6 godzin, jeśli natężenie ładowania wynosi 10 amperów. Im niższe jest napięcie obwodu otwartego w akumulatorze i im więcej wzmacniaczy impulsowych, tym dłużej trwa ładowanie akumulatora.

Jeśli ogniwo jest uszkodzone, bateria nie będzie się ładować. W takim przypadku należy zabrać akumulator lub pojazd z akumulatorem do lokalnego centrum serwisowego na wymianę akumulatora.

Źródło: https://moto-blog.pl/krotka-instrukcja-jak-podlaczyc-akumulator-do-prostownika/