Czy warto kupić samochód poleasingowy?

Połowa samochodów, jakie są w Polsce sprzedawane, trafia do różnych przedsiębiorstw. Po okresie 3 do 5 lat takie samochody są sprzedawane. Czy warto interesować się tego typu samochodami?

Zainteresowanie takimi ofertami stale rośnie. Taka sytuacja ma kilka czynników. Coraz więcej firm motywuje swoich pracowników, aby dbali o auta firmowe. Część z nich oferuje nawet wykupienie takiego samochodu po określonym czasie eksploatacji, z uwzględnieniem sporej zniżki. Niektórzy pracodawcy nagradzają także ekonomiczną jazdę.

Zalety samochodów poleasingowych

Najważniejszą zaletą takich samochodów jest ich wiek. Jeśli auto było przedmiotem leasingu, to po trzech latach będzie szukało nowego właściciela. Jeśli chodzi o przebiegi, to wahają się one od kilkudziesięciu do około 200 tysięcy. Cała historia samochodu jest udokumentowana, a w czasie leasingu samochód jest pod opieką ASO lub naprawy są wykonywane przez ubezpieczenie AC. Pomimo takich zalet, tego typu samochody bardzo często są tańsze o nawet kilkanaście procent od samochodów, które są oferowane przez komisy czy indywidualnych sprzedawców. Jednym z powodów jest fakt, że firmy są w stanie egzekwować świetne warunki sprzedaży. Samochody po 3 latach tracą około połowy swojej początkowej wartości. Większość prywatnych sprzedawców nie jest w stanie pogodzić się z  taką stratą, dlatego liczą na to, że sprzedadzą samochód drożej. Jeśli tak się nie dzieje, po prostu użytkują go dalej. Kolejnym powodem są przebiegi. Średnio są one większe niż w przypadku innych samochodów tego samego modelu i rocznika. Ostatnią zaletą jest fakt, że zakup takiego samochodu może wiązać się z odliczeniem podatku.

Wady samochodów poleasingowych

Niestety im segment pojazdu jest gorszy, tym trudniej będzie nam znaleźć auto z dobrą specyfikacją. Bardzo często umowy leasingowe opiewają na setki samochodów, które są dostarczane w takich samych konfiguracjach. Najczęściej jest to dość uboga konfiguracja. Część auto poleasingowych jest także powypadkowa, a liczniki mogą być cofnięte. Jeśli dana firma ma do czynienia z wieloma pojazdami, to możemy się spotkać z serwisowaniem w nieautoryzowanych serwisach, stosowanie części niskiej jakości.

W większości wypadków najlepsze samochody poleasingowe są już zapewnione dla kogoś z rodziny lub znajomych jeszcze przed wygaśnięciem umowy. Dlatego, jeśli oczekujemy ciekawego samochodu, powinniśmy go wnikliwie sprawdzić, a także udać się na zamknięte aukcje, gdyż to tam najłatwiej znaleźć najlepsze oferty samochodów.

Źródło: https://motoweb.com.pl/samochody-poleasingowe-rynek-wielu-mozliwosci/