5 Wskazówek, jak pokonać wściekłość na drodze

Niewiele osób szczerze może powiedzieć, że w czasie jazdy nigdy nie doświadczyło wściekłości na drodze. Z pewnością istnieje ryzyko znacznego zwiększenia kosztów rocznego ubezpieczenia samochodu oraz uzyskania kary i punktów na prawie jazdy, jeżeli wypadek lub kolizja zostały udowodnione jako spowodowane przez agresywną lub niebezpieczną jazdę.
Czym dokładnie jest wściekłość drogowa? Definiuje się ją jako prowadzenie pojazdu, które jest celowo agresywne, narażające na niebezpieczeństwo innych kierowców i obejmuje ostre kierowanie, krzyczenie i wykonywanie obraźliwych gestów, jazdę tuż przed innym kierowcą, a w skrajnych przypadkach próbę uderzenia innego samochodu.

Przedstawiamy pięć wskazówek dotyczących omijania i pokonywania wściekłości na drodze:

  • Zaplanuj przyszłość.

    Jeśli wychodzisz z domu w pośpiechu, spóźnisz się na wizytę lub na lot, każdy powolny kierowca na trasie może doprowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.

    Zawsze zaplanuj dodatkowy czas podróży, aby poradzić sobie z nieprzewidzianymi zdarzeniami korkiem, objazdem. Dzwoniąc z wyprzedzeniem, aby dać ludziom znać, że jesteś spóźniony, jeśli wygląda na to, że nie mają zamiaru przełożyć spotkania, czas robi wiele złego zwiększając poziom stresu.

  • Zasady uprzejmości! Jeśli regułą jest uprzejma jazda, jest o wiele mniej prawdopodobne, że wyzwolisz wściekłość na drodze u innego kierowcy. Dziękujemy ludziom za wpuszczenie Cię do kolejki na drodze lub ułatwienie przejazdu, a także za to, że inni wpuszczają Cię z węzłów komunikacyjnych, gdy ruch jest duży. Mała prędkość aż do zapełnienia luk może działać jak czerwona szmata dla innych kierowców!
  • Przyznaj się do błędów. Wszyscy popełniamy sporadyczny błąd podczas jazdy. Agresywne reagowanie na trąbienie przez innego kierowcę, którego przypadkowo zajechałeś, grozi jedynie eskalacją sytuacji. Uniesienie ręki, aby przyznać się do błędu i przeprosić pomaga rozładować agresję.
  • Zachowaj spokój. “Samodzielna rozmowa” często pomaga zachować spokój podczas jazdy lub gdy jesteś na końcu agresywnego zachowania. Upewnij się, że oddychasz głęboko i równomiernie i bierzesz udział w scenariuszu w swojej głowie, który skupia się na ryzyku, jakie niesie dla ciebie reakcja, znaczeniu twojego bezpieczeństwa dla innych i wznosząc moralne szczyty. Przypomnij sobie również, że od czasu do czasu wypadki wściekłości drogowej kończą się prawdziwymi obrażeniami fizycznymi i po prostu nie warto reagować.
  • Uważaj na zmęczenie. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, że w przypadku zmęczenia lub stresu będziesz reagować na zachowania innych kierowców. Nieoczekiwana fala upałów jest wspaniała, jeśli leżycie na plaży, ale o wiele mniej przyjemna, jeśli utknęliście na wakacyjnej autostradzie. Zrób regularne przerwy i upewnij się, że masz butelkę wody do picia w samochodzie, aby utrzymać poziom płynów i zmęczenie na uboczu.