Debata z współlokatorem: Kto dostaje większą sypialnię?

Życie z współlokatorem z pewnością będzie się wiązało z pewnymi nieporozumieniami tu i ówdzie. Jedną z kwestii, która może się pojawić jeszcze przed wprowadzeniem się, jest debata na temat tego, kto zajmie większą sypialnię. Na szczęście istnieje kilka szybkich i łatwych sposobów rozwiązania tego problemu.
Jednym z pierwszych sposobów ustalenia, kto dostaje większy pokój jest dowiedzieć się, kto ma więcej (lub większe) mebli. Naturalnie, osoba, która zgromadziła najwięcej materiałów, będzie potrzebowała więcej metrów kwadratowych, aby je przechować.
Jeśli meble nie rozstrzygają debaty, należy wziąć pod uwagę życie towarzyskie każdego z współlokatorów. Osoba, która preferuje ciszę i spokój, prawdopodobnie chciałaby mieć główną sypialnię, ponieważ oferuje ona więcej prywatności. Osobie towarzyskiej może nie przeszkadzać w tym małym pokoju, ponieważ prawdopodobnie znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie salonu i kuchni, gdzie najczęściej spotykają się przyjaciele.
Ostatnim rozwiązaniem jest pozwolenie na to, aby sypialnia automatycznie trafiła do współlokatora, który może sobie pozwolić na – i zgadza się na – zapłacenie więcej.

Mówiąc o tym…

Czy większa sypialnia powinna kosztować więcej?

Wydaje się, że zdrowy rozsądek podpowiada, aby współlokator, który zajmuje więcej miejsca, płacił więcej za wynajem. Nie zawsze jednak jest to łatwy zabieg, ponieważ dokładne zorientowanie się, o ile więcej warty jest pokój, może być punktem zapalnym dla współlokatorów.
Graj liczbami do czasu osiągnięcia porozumienia przez obie strony. Jeśli całkowity miesięczny czynsz wynosi 2000 złotych, współlokator z większym pokojem może być w stanie zapłacić ponad 1100 złotych miesięcznie, pozostawiając pozostałe 900 złotych dla współlokatora z mniejszą powierzchnią. Możesz również zrobić to samo pod względem procentowym, dzieląc 60/40 lub cokolwiek oboje zdecydujecie, że jest sprawiedliwe i przystępne.
Zdarzają się przypadki, w których nawet jeśli jeden z współlokatorów ma większy pokój, koszt wynajmu jest podzielony na pół. Często zdarza się to, gdy jeden z współlokatorów wykonywał większość prac związanych z zabezpieczeniem mieszkania, wpłatą kaucji, szczegółowym planowaniem przeprowadzki i/lub instalacją mediów.
Co zrobić, jeśli żaden z współlokatorów nie troszczy się o to, kto zostanie kapitanem?
Niech przypadkowy los podejmie ostateczną decyzję, rzucając monetą, ciągnąc za słomki lub obstawiając zakład towarzyski.

Zobacz również:  Czym jest las w słoiku

Względy


Jeśli w sypialni znajduje się również łazienka, oznacza to, że osoba znajdująca się w mniejszym pokoju będzie dzieliła się łazienką z gośćmi. Osoba ta będzie musiała poświęcić więcej czasu na utrzymanie porządku w łazience, uzupełnianie papieru toaletowego, mydła do rąk i innych artykułów. Ponadto, jeśli jesteś osobą w głównej sypialni, gdzie goście będą korzystać z toalety? Czy będą musieli wejść do sypialni, aby móc korzystać z prywatnej łazienki, czy też będą korzystać z łazienki współlokatora?
Twoja przestrzeń życiowa nie musi być ustawiona na stałe. Jeśli nie macie Państwo jeszcze rocznego wynajmu, prosimy o zmianę pomieszczeń po sześciu miesiącach, aby obie strony mogły doświadczyć życia w sypialni.
Spisz umowę dotyczącą decyzji o zakwaterowaniu. Obie strony powinny ją podpisać. W ten sposób, gdy pojawia się niechęć lub gdy jedna ze stron nie pamięta do końca szczegółów umowy, jest ona czarno-biała i nie może być kwestionowana. Szczerze mówiąc, kto za osiem miesięcy będzie pamiętał o każdym szczególe porozumienia słownego?
Jeśli dwóch współlokatorów nie może zdecydować, kto dostaje większy pokój, może to być ostrzeżenie, że życie razem nie jest dobrym pomysłem. Z pewnością inne nieporozumienia pojawią się w czasie trwania umowy najmu i jeśli nie możesz zdecydować, kto będzie gdzie spał, nie jest to odpowiedni współlokator.

Zobacz również:  Kapsułki do prania- rewelacyjny zamiennik tradycyjnych proszków?

4 Kąty