Jachty żaglowe – lepiej kupić czy wypożyczyć łódź?

Zagraniczna oraz krajowa oferta czarterów pozwala nam na mnogość wyboru czasu i miejsca, w którym ma odbywać się nasz wypoczynek pod żaglami bez wydawania dużej ilości pieniędzy.

Wypożyczanie jachtu – komu się to opłaca?

Przez ostatnie lata firmy czarterujące jachty żaglowe znacznie się rozwinęły. Popyt, który był wywołany przez firmy czarterowe przyczynił się do późniejszego sukcesu stoczni jachtowych w kraju oraz eksportu. Te właśnie firmy składały zamówienia na setki jachtów żaglowych w ciągu roku. Polscy żeglarze mogli pływać na polskich jachtach na  terenie swojego kraju.

Przypuszczając, że nasz wypoczynek pod żaglami będzie trwał dwa tygodnie, trzeba liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy głównie od rozmiaru jachtu, terminu czarteru i wieku wynajętej przez nas jednostki. Różnicę może także stanowić wybór napędu jachtu. W firmach czarterowych stosunek ceny jachtów żaglowych do tych motorowych może się różnić.

Zobacz również:  Sposób na otwarcie wina bez korkociągu

Większe jachty żaglowe generują wyższe koszty czarteru, ale za to do dyspozycji mamy więcej koi. Z tego właśnie powodu duże jachty żaglowe najchętniej wynajmuje akademicka młodzież. Bzdurą jest to, że ma to związek ze zmniejszonymi kosztami tak zwanych osobodobokoi. Staje się to aktualne jedynie poza sezonem urlopów.

Mniejsze jachty czarterowe są zazwyczaj wynajmowane przez rodziny z dziećmi. W tym przypadku motywacja jest nieco inna. Mały jacht jest o wiele łatwiejszy w prowadzeniu przez jednego rodzica. Dzięki temu druga osoba dorosła może swobodnie zająć się pilnowaniem dzieci.

Lepiej kupić czy wypożyczać jachty żaglowe?

Przed podjęciem decyzji dotyczącej kupna lub wypożyczenia jachtu, warto wziąć pod uwagę główną kwestię, jaką jest ilość czasu użytkowania przez nas jachtu. Jeżeli porównamy koszty eksploatacji prywatnego jachtu z kosztem czarteru to okazuje się, że kupno opłaca się wtedy, gdy w ciągu 10 lat będziemy z niego korzystać przez co najmniej 6 do 8 tygodni w sezonie urlopowym. Dlatego właśnie na zachodzie Europy jachty są kupowane głównie przez osoby w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. W tym właśnie okresie ludzie mogą realizować swoją pasję żeglowania, ponieważ mają na to po prostu czas i pieniądze. Kupno jachtu może się też opłacić w przypadku, gdy będzie z niego korzystać co najmniej kilka osób. Istnieje jeszcze jedna ewentualność, jaką jest zakup używanego jachtu. Warto jednak zwrócić uwagę na to, żeby koszty jego ewentualnej naprawy nie przewyższały wartości całkiem nowej łodzi. W innych przypadkach lepiej postawić na czarter niż zakup własnej łodzi.

Zobacz również:  Styl casual, czyli w co się ubrać?

Więcej o jachtach na stronie: https://luxxx.pl/samoloty-jachty/