Coworking, czyli współpraca na wspólnej przestrzeni

Pojęcie coworkingu do niedawna było dość enigmatyczne. Obecnie, ciągle zyskuje na popularności. Coworking całkowicie zmienił sposób patrzenia na miejsce pracy. Wrodzona potrzeba kontaktu z ludźmi, w jego przypadku staje się możliwa do wykonania. Wspólna przestrzeń stała się alternatywą dla wyizolowanych miejsc biurowych. Czy coworking wpływa na efektywność pracy?. Jakie są jego zalety?

Czym jest coworking?

W dosłownym tłumaczeniu, z języka angielskiego oznacza to współpracę. Jednak nie ogranicza się ona jedynie do pracy zespołowej, a obejmuje również wspólną przestrzeń biurową. W jednym pomieszczeniu pracują zatem osoby z różnych firm i stanowisk. Do tej pory, z tego rozwiązania korzystali najchętniej freelancerzy, dla których wynajem biura, na indywidualne potrzeby był zbyt dużym kosztem. Coraz częściej coworking stosowany jest również w przypadku firm. Aranżują one biura tzw. open space, obniżając tym samym koszty najmu lokalu na własność. Jednocześnie, coworking ma zasadniczy wpływ na efektywność pracy. Między pracownikami zachodzi znacznie szybsza wymiana informacji, a nieformalna atmosfera, zmniejsza stres i napięcie. Przy okazji, zaspokajana jest wewnętrzna potrzeba kontaktu z drugim człowiekiem. W takich warunkach, praca staje się przyjemniejsza, co przekłada się na jej wyniki i produktywność zatrudnionych osób.

Zalety coworkingu

Jako jedną z największych zalet, wymienia się wcześniej wspomniany kontakt z drugim człowiekiem. Dzięki temu pracownicy stają się bardziej produktywni, a na wspólnej przestrzeni biurowej, będzie panowała atmosfera, która jest marzeniem każdego pracodawcy. Kolejną ważną kwestią, jest także zredukowanie kosztów wynajmu lokalu. W przypadku osób pracujących na własny rachunek, wygeneruje to całkiem spore oszczędności. Atutem pracowania na wspólnej przestrzeni biurowej, jest również stałe poszerzanie sieci kontaktów. Pracownicy różnych firm, skupieni na jednej powierzchni będą mogli wymienić się doświadczeniem czy informacjami, które mogą okazać się przydatne w przyszłości. Wspomoże to również nawiązywanie znajomości biznesowych. Coworking sprzyja też integracji, dzięki czemu osoby na wspólnej przestrzeni będą czuć się swobodnie w swoim towarzystwie, a także zwiększy on poczucie jedności wśród pracowników. Przełoży się to na większą mobilizację, a co za tym idzie zwiększenie wydajności pracy. W przypadku freelancerów, wspólna przestrzeń biurowa pozwoli zachować zdrowy balans pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Wyznaczy granicę czasu, który powinien być zagospodarowany na pracę, a czasem jaki powinni poświęcić na życie prywatne.

Więcej na stronie: https://www.bluo.pl/biuro/korzysci-wynikajace-ze-wspoldzielonej-powierzchni-biurowej