Każdy chce oddychać czystym powietrzem. Ze względu na to, że większość czasu obecnie spędza się w zamkniętych pomieszczeniach bardzo przydatne stały się oczyszczacze powietrza. Tego typu urządzenia zalecane są w szczególności alergikom, posiadaczom zwierząt domowych i rodzinom z małymi dziećmi. Oczyszczacze dostępne w sklepach usuwają najczęściej pyły zawieszone. Lepsze modele mają dodatkowo wbudowany filtr węglowy, dzięki któremu mogą usuwać lotne związki organiczne, m.in. zapachy.
Spis treści
Na jakiej zasadzie działają domowe oczyszczacze powietrza?
Najważniejsze w działaniu dobrego oczyszczacza jest przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu szybko i dokładnie. Urządzenie zasysa powietrze, które następnie zostaje odfiltrowane ze wszystkich zanieczyszczeń, może się to odbywać co najmniej na dwa sposoby. W jaki sposób zanieczyszczenia zostają usuwane? Jest to uzależnione od typu filtra, jaki jest zamontowany w urządzeniu. Wyróżniamy dwa typy oczyszczaczy: takie, które oczyszczają powietrze mechanicznie przy zastosowaniu filtra HEPA oraz oczyszczacze wodne. W oczyszczaczach z filtrem wodnym powietrze jest filtrowane przez elementy, umożliwiające zwiększenie kontaktu pomiędzy powietrzem a wodą umieszczoną w urządzeniu. Później przez tak zwaną mokrą depozycję, wszystkie pyły zawieszone oraz inne substancje stałe są deponowane w wodzie. Dzięki takiemu mechanizmowi użytkownik zyskuje jeszcze jedno, mianowicie powietrze jest dodatkowo nawilżane do zalecanego poziomu. Decydując się na zakup tego typu oczyszczasz należy szczególnie dbać o jego higienę urządzenia.
Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?
Jeśli chcemy kupić dobry oczyszczacz powietrza warto sprawdzić przed zakupem jego recenzję i parametry techniczne. Urządzenie musi być też dostosowane do wielkości pomieszczenia w jakim zostanie ustawione. Przykładowo jeśli urządzenie jest kupione z przeznaczeniem dla mieszkanie o powierzchni 50 m2., to nie powinno się wybierać najtańszego modelu, w tanich urządzeniach wbudowany jest filtr, który nie potrafi oczyścić tak dużej powierzchni. Najczęściej sprawdza się zasada, że im oczyszczacz droższy, tym filtr większy. Droższe modele mają dwie ważne cech: dłużej można je eksploatować, oraz może z nich korzystać na większej powierzchni. W przypadku dużego mieszkania warto jest rozważyć zakup 2 lub 3 mniejszych oczyszczaczy powietrza, zamiast jednego dużego i drogiego.
Podsumowują przed zakupem warto sprawdzić następujące rzeczy:
- jak głośno pracuje urządzenie,
- jakie recenzje ma dany model,
- czy jest odpowiednio wydajny (jak szybko oczyszczane jest powietrze w pomieszczeniu),
- jaka jest jego przydatność w stosunku do ceny,
- czy dane urządzenie jest przeznaczone do dużej czy małej powierzchni,
- czy jest wyprodukowane przez dobrą firmę,
- czy posiada dodatkowe funkcje (np. dla alergików).