Jak dobrać oczyszczacz powietrza do naszych potrzeb?

Każdy chce oddychać czystym powietrzem. Ze względu na to, że większość czasu obecnie spędza się w zamkniętych pomieszczeniach bardzo przydatne stały się oczyszczacze powietrza. Tego typu urządzenia zalecane są w szczególności alergikom, posiadaczom zwierząt domowych  i rodzinom z małymi dziećmi. Oczyszczacze dostępne w sklepach usuwają najczęściej pyły zawieszone.  Lepsze modele mają dodatkowo wbudowany filtr węglowy, dzięki któremu mogą usuwać lotne związki organiczne, m.in. zapachy.

Na jakiej zasadzie działają domowe oczyszczacze powietrza?

Najważniejsze w działaniu dobrego oczyszczacza jest przefiltrowanie powietrza w pomieszczeniu szybko i dokładnie. Urządzenie zasysa powietrze, które następnie zostaje odfiltrowane ze wszystkich zanieczyszczeń, może się to odbywać co najmniej  na dwa sposoby. W jaki sposób zanieczyszczenia zostają usuwane? Jest to uzależnione  od typu filtra, jaki jest zamontowany w urządzeniu. Wyróżniamy dwa typy oczyszczaczy: takie, które oczyszczają powietrze mechanicznie przy zastosowaniu  filtra HEPA  oraz oczyszczacze wodne. W oczyszczaczach z filtrem wodnym powietrze jest filtrowane przez elementy, umożliwiające zwiększenie kontaktu pomiędzy powietrzem a wodą umieszczoną  w urządzeniu. Później przez tak zwaną mokrą depozycję, wszystkie pyły zawieszone oraz inne substancje stałe są deponowane w wodzie. Dzięki takiemu mechanizmowi użytkownik zyskuje jeszcze jedno, mianowicie powietrze jest dodatkowo nawilżane do zalecanego poziomu. Decydując się na zakup tego typu oczyszczasz należy szczególnie dbać o jego higienę urządzenia.

Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?

Jeśli chcemy kupić dobry oczyszczacz powietrza warto sprawdzić przed zakupem jego recenzję i parametry techniczne. Urządzenie musi być też dostosowane do wielkości pomieszczenia w jakim zostanie ustawione. Przykładowo jeśli urządzenie jest kupione z przeznaczeniem dla mieszkanie o powierzchni 50 m2., to nie powinno się wybierać najtańszego modelu, w tanich urządzeniach wbudowany jest filtr, który nie potrafi oczyścić tak dużej powierzchni. Najczęściej sprawdza się zasada, że im  oczyszczacz droższy, tym filtr większy. Droższe modele mają dwie ważne cech: dłużej można je eksploatować, oraz może z nich korzystać na większej powierzchni. W przypadku dużego mieszkania warto jest rozważyć zakup 2 lub 3 mniejszych oczyszczaczy powietrza, zamiast jednego dużego i drogiego.

Podsumowują przed zakupem warto  sprawdzić następujące rzeczy:

  • jak głośno pracuje urządzenie,
  • jakie recenzje ma dany model,
  • czy jest odpowiednio wydajny (jak szybko oczyszczane jest powietrze w pomieszczeniu),
  • jaka jest jego przydatność w stosunku do ceny,
  • czy dane urządzenie jest przeznaczone do dużej czy małej powierzchni,
  • czy jest wyprodukowane przez dobrą firmę,
  • czy posiada dodatkowe funkcje (np. dla alergików).