Nebulizator kompresorowy w walce z przeziębieniem. Wypróbuj go już dziś!

Nebulizacja to obecnie jedna z najpopularniejszych metod na walkę z różnymi infekcjami układu dróg oddechowych. Stosuje się ją zarówno w leczeniu szpitalnym, ambulatoryjnym, jak i w warunkach domowych. Przenośne nebulizatory, w tym tytułowy nebulizator kompresorowy, są niezwykle wydajne, a sama terapia inhalacyjna – bezbolesna i co najważniejsze: skuteczna. Jak się ją wykonuje? O czym warto pamiętać przy zakupie właściwego nebulizatora? W poniższym materiale wyjaśniany to, co najistotniejsze.

Czym są nebulizatory i jak wykonuje się nebulizację?

Nebulizatory to inaczej inhalatory, jednak warto tutaj pamiętać o tym, że oba te urządzenia nieco różnią się od siebie. Inhalator stosuje się doraźnie, w walce z pojedynczymi epizodami chorobowymi, np. lekkimi atakami astmy, czy też duszności. Nebulizator natomiast służy przede wszystkim do terapii przewlekłych chorób i schorzeń układu dróg oddechowych. Wykorzystuje się go również do profilaktyki, ponieważ bardzo dobrze nawilża błony śluzowe, a także sprawia, że plwocina jest bardziej zdatna do wykrztuszenia.

Sama nebulizacja polega na zaaplikowaniu choremu substancji leczniczej w postaci aerozolu, czyli tzw. leczniczej mgiełki. Chmura wytwarzana przez nebulizator kompresorowy trafia bezpośrednio do górnych i dolnych dróg oddechowych. To największa zaleta tego typu urządzeń. Oprócz nebulizatora kompresorowego na rynku dostępne są również inhalatory ultradźwiękowe i membranowe – te ostatnie polecane są szczególnie dla małych dzieci i osób starszych.

Aby prawidłowo wykonać nebulizację, należy postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do urządzenia, czyli przede wszystkim:

  • przed pierwszym użyciem sprawdzić, czy zestaw do nebulizacji zawiera wszystkie elementy i umyć te części, które mają kontakt z substancją leczniczą;
  • zaaplikować do zbiorniczka (nebulizatora) odpowiednią ilość leku;
  • włączyć urządzenie i: albo użyć ustnika, albo maseczki;
  • wykonywać spokojne i głębokie wdechy w wyprostowanej pozycji siedzącej;
  • kontynuować terapię do wyczerpania leku w zbiorniczku;
  • wyłączyć urządzenie, dokładnie umyć ręce i przepłukać jamę ustną wodą;
  • dokładnie wyczyścić i wysuszyć nebulizator po wszystkim oraz odstawić do „ostygnięcia” do następnego użycia.

W zależności od sprzętu instrukcja użytkownika może się nieco różnić, niemniej jednak cel terapii pozostaje ten sam.

Jak wybrać właściwy nebulizator?

Wybierając właściwy nebulizator kompresorowy, warto kierować się nie tylko jego specyfikacją, ale też mechanizmem działania. Ponadto trzeba uwzględnić również to, jakie substancje mogą być podawane za jego pośrednictwem. Za pomocą nebulizatora kompresorowego można podawać wszystkie leki oraz substancje przeznaczone do nebulizacji. Trzeba tylko uważać na te, które w składzie zawierają zawiesiny, estry, wyciągi z ziół i kwas hialuronowy. Jeżeli chodzi o inne inhalatory – tutaj lista substancji może być różna.

Przy wyborze nebulizatora pamiętaj, aby dowiedzieć się o: czasie inhalacji; ciągłości pracy; głośności; oraz dodatkowych akcesoriach. Jeżeli wybierasz nebulizator dla dziecka, możesz również zwrócić uwagę na wygląd nebulizatora.