Biuro rachunkowe – jakie usługi może zaoferować?

Obecnie na rynku działa mnóstwo biur rachunkowych – szczególnie jeżeli chodzi o takie miasta jak Warszawa. Wynika to w dużej mierze z rosnącego zainteresowania rynku usługami księgowymi. Przedsiębiorca korzystający z usług biura rachunkowego może liczyć na profesjonalną obsługę księgową i podatkową. Jakie jeszcze usługi świadczy taki podmiot? Sprawdźmy to!

Spis treści

Z księgami rachunkowymi za pan brat

Przedsiębiorcy z reguły mają dość sporo spraw na głowie. Nierzadko zdarzają się takie sytuacje, w których ilość spraw formalnych przeważa i nie pozwala skupić się na własnych interesach. Natłok obowiązków zdarza się zarówno w małych, jak i dużych firmach. Aby temu zaradzić, przedsiębiorcy najczęściej korzystają z pomocy biur rachunkowych.

Biuro rachunkowe w Warszawie świadczy szeroki zakres usług księgowych i podatkowych, a także doradztwa finansowego. W zależności od potrzeb klienta może oferować pełen zakres usług lub tylko część z nich. Jest to podmiot, który ma odpowiednie uprawnienia do prowadzenia szczegółowej dokumentacji w firmie klienta. W praktyce oznacza to, że biuro rachunkowe bierze na siebie pełną odpowiedzialność za wykonywanie wszelkich działań dla przedsiębiorcy. W związku z tym jest on odciążony na tyle, że może zająć się własnymi interesami.

Księgowość i rachunkowość

Zakres usług poszczególnych biur rachunkowych w Warszawie może się od siebie różnić. Niemniej do tych podstawowych zaliczają się między innymi:

  • prowadzenie: ksiąg rachunkowych; ksiąg przychodów i rozchodów; ryczałtu; ewidencji VAT oraz środków trwałych wraz z wyposażeniem;
  • tworzenie polityki rachunkowości oraz planu kont;
  • tworzenie deklaracji: CIT, PIT, VAT;
  • rozliczanie pracowników;
  • rejestracja pracowników do ZUS;
  • ewidencjonowanie czasu wolnego, urlopów, nadgodzin oraz zwolnień lekarskich;
  • tworzenie list płac.

Oprócz wyżej wymieniowych biuro rachunkowe świadczy również szereg innych, dodatkowych usług. Mogą to być kolejno: tworzenie raportów i analiz z zakresu finansów; wsparcie przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej lub spółki; odbiór i archiwizacja dokumentów klienta; sporządzanie prognoz finansowych i wiele więcej.

Czy i dlaczego warto podjąć współpracę z biurem rachunkowym w Warszawie?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista: tak, warto współpracować z biurem rachunkowym. No, ale dlaczego? Choć samodzielnie prowadzenie ksiąg rachunkowych jest możliwe, często przysparza mnóstwa problemów przedsiębiorcom. Księgowość i rachunkowość to te dziedziny, które charakteryzują się wysokim stopniem skomplikowania. Trzeba wiedzy i odpowiednich umiejętności, aby robić to dobrze. Biuro rachunkowe takie umiejętności ma – szczególnie jeżeli chodzi o znajomość przepisów prawa.

Posiada również bogate doświadczenie, z racji tego, że współpracuje z wieloma podmiotami. Jest zatem w stanie dostarczyć fachowej wiedzy i niezbędnego wsparcia firmie. Działa tym samym w pełnej dyskrecji z uwzględnieniem wszelkich potrzeb i wymagań klienta.

Podobne usługi wspierające biznes są dziś niezbędnym elementem każdej działalności. Bez wsparcia biur rachunkowych przedsiębiorcy byliby niemal zasypani skomplikowanymi formalnościami.