Jak bezpiecznie kupić używane auto?

Nowe egzemplarze z salonu samochodowego są drogie, dlatego auto z drugiej ręki to wybór sporej części polskich kierowców. Jego zakup nie jest jednak prostą sprawą, bo i poszukiwania zajmują wiele czasu, i już same oględziny upatrzonego modelu budzą wiele wątpliwości. Na co przede wszystkim powinno się zwrócić uwagę?

Gdzie kupować używane samochody?

Rynek aut używanych jest naprawdę duży. W ich sprzedaży specjalizują się komisy samochodowe, tutaj jednak ceny są zazwyczaj dość wysokie, ponieważ komis dolicza jeszcze prowizję za pośrednictwo. Taniej może być u autoryzowanego dealera, który oprócz nowych aut sprzedaje także samochody używane, nierzadko w przystępnych cenach i z pakietem dodatkowych usług. Można też po prostu szukać ofert na popularnych portalach internetowych, wystarczy wejść na przykład w kategorię „samochody używane na  sprzedaż w Warszawie” i ustawić filtry wyszukiwań: cenę, rocznik, markę, wersję silnikową, kolor, typ nadwozia.

Jaką historię ma samochód?

Tylko po wyglądzie bardzo ciężko jest określić, jak dane auto sprawowało się w przeszłości, czy było regularnie serwisowane, jakie awarie ma za sobą. Do tego konieczny jest dokładny przegląd i jak zwracają uwagę klienci salonu Używane Jak Nowe, salony samochodowe są po tym względem dużo pewniejsze od prywatnych nabywców. Jednak niezależnie od tego, gdzie ogląda się samochody używane, sprzedaż musi być bezpieczna, dlatego nie obejdzie się bez dokładnego przeglądu technicznego oraz sprawdzenia historii serwisowej pojazdu. Preferowane są auta mające wcześniej tylko jednego właściciela, ale nie mniej ważne jest i to, czy samochód miał w przeszłości poważny wypadek. Estetyka też potrafi sporo opowiedzieć o stanie auta, bo jeśli wnętrze jest mocno zaniedbane, to niewykluczone, że o stronę techniczną pojazdu kierowca również nie dbał i lepiej się będzie temu dokładniej przyjrzeć. Nie warto też prowadzić dalej negocjacji, jeśli sprzedawca odmawia wglądu w dokumentację pojazdu i nie godzi się na jazdę próbną, która mogłaby wykazać ewentualne wady.