8 korzyści zdrowotnych z picia kawy

Czy wiesz, że picie kawy większości z nas kojarzy się wyłącznie z energetycznym pobudzeniem, a nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kawa ma wiele innych właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm? Co możemy zyskać pijąc kawę? Spośród wielu czynników, które dzięki kawie dobrze wpływają na nasz organizm wybraliśmy 8 najciekawszych.

8 zdrowotnych właściwości kawy

1.Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy

Już w 2009 roku przeprowadzono badania, które wykazyły, że kawa obniża aż o 7% ryzyko zachorowania na cukrzycę. Wystarczy jedynie wypijać 1 kubekkawy dziennie, by odsunąć od siebie ryzyko zachorowania na tą cywilizacyjną chorobę.

2.Obniża stres i ma działanie terapeutyczne

Być może nie wiedziałeś, ale zapach kawy wpływa kojąco na nasze nerwy. Po wypiciu filiżanki kawy podnosi się w organizmie poziom serotoniny i dopaminy, czyli dwóch ważnych czynników wpływających na dobre samopoczucie. Najnowsze badania wykazują, że kawa jest wskazana np przy leczeniu depresji, bo w naturalny, zdrowy sposób poprawia nastrój i ma działanie terapeutyczne.

3.Poprawia potencję

Dzięki podniesieniu poziomu dopaminy i serotoniny, kawa działa na organizm nieco jako afrodyzjak. Regularnie pita poprawia potencję i odsywa ryzyko problemów związanych z erekcją.

4.Pobudza krążenie krwi i pracę serca

Kawa ma bardzo korzystny wpływ na prawidłową pracę naszego ukłądu krwionośnego. Dodaje my “mocy” krążenia, i sprawia, że zwiększa się przepływ krwi w naczyniach krwoniośnych. Badania wykazują że wzrost ten może sięgać nawet 30%!

 

5.Wspomaga ochronę przed chorobą Parkinsona

Naukowcy dowiedli, że chociaż nie ma lekarstwa na chorobę Parkinsona, to picie kawy może obniżyć ryzyko zachorowania na nią, nawet o 60%.

6.Wspomaga spalanie tłuszczu

Dzięki zawartej w kawie kofeinie szybciej spalany jest nadmiar naszego tłuszczu. Zwróć uwagę, że większość cudownych środków na odchudzanie zawiera właśnie kofeinę, a w naturalnej postaci znajduje się ona przecież właśnie w kawie.

7.Działa akntyoksydacyjnie i oczyszczająco

Ziarna kawy zawierają cały szereg przeciwutleniaczy, dzięki którym kawa ma wysokie działanie antyoksydacyjne. Dodatkowo przeciwutleniacze w kawie są wysoce przyswajalne, więc ich efektywność dla oczyszczania organizmu jest jeszcze większa.

8.Chroni przed szkodliwymi promieniami UV

Badania dowodzą, że kawa ma właściwości ochronne w stosunku do szkodliwych dla człowieka promieni UV. Poza kremem z filtrem, warto przed wyjściem na plażę wypić filiżankę kawy i dzięki temu dodatkowo zabezpieczyć się przez ich działaniem.

Kawa to nie tylko energia!

Jak widzisz, naukowcy od lat dowodzą, że sprowadzanie picia kawy tylko i wyłącznie do potrzeby doenergetyzowania organizmu jest błędne i ograniczające. Kawa ma szereg innych fantastycznych właściwości zdrowotnych, o których warto pamiętać gdy sięgamy po codzienną filiżankę.

Źródło: https://www.etio.pl/zdrowie-i-uroda/korzysci-zdrowotne-plynace-z-picia-kawy