Co to znaczy rynek wtórny i czym się różni od pierwotnego?

Rynek wtórny czy rynek pierwotny – to jaką opcję wybierzemy zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb i preferencji. Jeżeli zależy nam na mieszkaniu w centrum miasta to prawdopodobnie będziemy musieli zdecydować się na rynek wtórny, ponieważ w większości miast te tereny są już zabudowane i nie powstają żadne nowe inwestycje. Będziemy się musieli wtedy liczyć z zamieszkaniem w starszym budownictwie. Jeżeli wolimy mieszkać w nowoczesnym budownictwie, to będziemy musieli postawić na osiedle położone raczej na peryferiach.

Spis treści

Rynek pierwotny – zalety

Rynek pierwotny to zupełnie nowe i nieużywane wcześniej mieszkania. Aby nazwać mieszkanie deweloperskim, musimy być jego pierwszym właścicielem. Największą zaletą tego typu nieruchomości jest możliwość zaprojektowania ich od początku do końca zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Ponadto, decydując się na rynek pierwotny mamy pewność, że zamieszkamy w nowoczesnym i funkcjonalnym budynku, w którym będziemy mieć zapewnione miejsce postojowe na parkingu lub w garażu podziemnym. Większość nowych osiedli oferuje też atrakcyjne place zabaw dla dzieci. Często są to też osiedla zamknięte, na których możemy się czuć bezpiecznie. Koszty utrzymania mieszkań od deweloperów są znacznie niższe. Nowe bloki nie wymagają opłacania funduszu remontowego, dzięki czemu czynsz jest niższy. Nowa izolacja cieplna powoduje, że rachunki za ogrzewanie nie są wysokie.

Rynek pierwotny – wady

Z pewnością wadą rynku wtórnego jest czas oczekiwania na nieruchomość. Ponadto, problemem bywa lokalizacja. Znalezienie nowej inwestycji w centrum miasta jest niemożliwe albo bardzo dużo kosztuje. Musimy się też liczyć z tym, że przez pierwsze miesiące lub lata w naszym bloku wiecznie ktoś będzie remontował swoje mieszkanie. Z pewnością długo nie zaznamy ciszy. Ponadto, często nie mamy pewności jaki widok będzie przed naszymi oknami za kilka lat.

Rynek wtórny – zalety

Mieszkania z rynku wtórnego często są lepiej zlokalizowane. Ponadto, decydując się na nie dokładnie wiemy jaka jest okolica. Mamy też z reguły zapewnioną szeroką infrastrukturę w postaci szkół, przychodni, sklepów itp. Ponadto, ogólny koszt mieszkania jest przeważnie niższy. Jeśli trafimy na mieszkanie idealnie dopasowane do naszego gustu, to nie będziemy musieli przeprowadzać żadnego remontu i po prostu od razu tam zamieszkamy. Nie będziemy musieli czekać na moment wprowadzenia się do naszego mieszkania. Dzięki temu nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów, na przykład wynajmu.

Rynek wtórny – wady

Niestety nie jest łatwo znaleźć mieszkanie, które będzie w pełni dopasowane do naszych potrzeb. Większość nieruchomości będzie wymagała remontu, który będzie generował dodatkowe koszty. Problemem bywa też parkowanie. W starszym budownictwie nie ma zapewnionych parkingów. Ponadto, w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego będziemy zobowiązani do opłacania podatku PCC. Należy go uiścić w wysokości 2% i będzie on liczony od wartości rynkowej zakupionej przez nas nieruchomości.