Czy warto kupować okulary z filtrem niebieskiego światła?

Okulary z filtrem światła niebieskiego skutecznie chronią wzrok przed negatywnymi skutkami korzystania z komputera czy telefonu przez długie godziny.  Jesteśmy na nie narażeni niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. 

Wpływ niebieskiego światła na wzrok

Nie można w pełni uchronić się przed działaniem światła niebieskiego. Jednakże można istotnie minimalizować jego wpływ na narząd wzroku. Istnieją sposoby na ograniczenie jego wpływu na wzrok. Z tej przyczyny warto kupić okulary wyposażone w soczewki z filtrem światła niebieskiego.

Temat światła niebieskiego stał się popularny po spopularyzowaniu urządzeń elektronicznych. Jednak w rzeczywistości na jego działanie jesteśmy narażeni również poprzez słońce. Popularne urządzenia elektroniczne emitują światło niebieskie o krótszej fali, negatywnie wpływając na narząd wzroku. Badania pokazały, że pacjenci noszący na co dzień okulary z filtrem światła niebieskiego zdecydowanie rzadziej skarżyli się na bóle głowy oraz zmęczenie oczu. Naukowcy dowiedli również, że niebieskie światło emitowane przez urządzenia elektroniczne hamuje produkcję melatoniny odpowiedzialnej za jakość snu. Noszenie takich okularów sprawia, że po prostu śpi się lepiej. Respondenci poddani badaniu po noszeniu okularów zwracali uwagę na wzrost produkcji melatoniny.

Co daje niebieski filtr w okularach?

Okulary posiadające filtr niebieskiego światła przede wszystkim chronią oczy przed poświatą z komputera. Dodatkowo pozwalają na długą pracę przed ekranem. Powłoka nakładana na klasyczne soczewki ogranicza m.in. odblaski, które występują podczas pracy w silnie nasłonecznionym pomieszczeniu, zazwyczaj w okolicach południa. Dyskomfort związany ze zmęczeniem oczu i wynikającym z tego bólem głowy nazywany jest w środowisku medycznym syndromemm widzenia komputerowego (CVS) lub cyfrowym zmęczeniem oczu.

Takie okulary z odpowiednim filtrem powinny zostać kupione przede wszystkim przez osoby, których podstawowym narzędziem pracy jest komputer lub inne urządzenie elektroniczne. Często panuje przekonanie, że okulary z filtrem światła niebieskiego przeznaczone są wyłącznie dla osób, które mają wadę wzroku. Jednak coraz częściej można nabyć okulary zerówki właśnie z tym filtrem.

Okulary blokujące niebieskie światło pomogą rozwiązać problem bólu głowy oraz powracających migren. Zakup soczewek z takim filtrem istotne ochrania wzrok i sprawia, że częstotliwość występowania bólu głowy maleje. Warto zadbać o narząd wzroku, szczególnie, jeśli praca przed komputerem jest codziennością. Dzięki niemu wzrok nie będzie się tak męczył. Soczewki pozwalają na zatrzymanie lub odizolowanie szkodliwego światła, dzięki czemu wzrok jest chroniony.

Okulary z filtrem światła niebieskiego chronią wzrok przed szkodliwym wpływem długotrwałego korzystania z komputera, co zostało potwierdzone badaniami. Jest to niejako symbol naszych czasów, jednak zapewnienie ochrony może zatrzymać negatywne skutki pracy przed ekranem. Okuliści zalecają korzystanie z soczewek niezależnie od posiadanej wady wzroku czy wieku.