Buty sportowe damskie do biegania i na trening – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Buty sportowe to obecnie część codziennego życia każdego z nas. Tego typu obuwie wykorzystujemy już nie tylko podczas biegania czy wizyt na siłowni, ale także do użytku na co dzień. Zakup obuwia sportowego powinien być dokładnie przemyślany. Okazuje się bowiem, że buty sportowe nie są sobie równe. Ważne jest, aby były one nie tylko atrakcyjne pod względem wizualnym, ale również funkcjonalne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiednich butów sportowych?

Spis treści

Buty sportowe damskie – element casualowego stylu życia

Najwygodniejszy styl damski to oczywiście styl sportowy, kojarzony najczęściej z casualowym stylem życia. Faktem jest, że na ulicach możemy spotkać wiele kobiet w bitach sportowych – nie tylko w zestawieniu ze sportową garderobą, ale także dobrane do nieco bardziej eleganckich ubrań. Jakie powinny być buty sportowe noszone na co dzień?

  • Powinny mieć stabilną podeszwę. To właśnie ona będzie miała niemałe znaczenie dla prawidłowej postawy ciała.
  • Zapewniać odpowiednią amortyzację.
  • Dobry rozmiar to podstawa.
  • Odpowiedni materiał – najlepiej sportowa tkanina lub skóra naturalna po stronie zewnętrznej oraz miękka wyściółka w środku buta.
  • Ergonomiczna konstrukcja – lekkie i wygodne buty nie będą obciążeniem dla naszego kręgosłupa.

Buty treningowe damskie – na siłownię i nie tylko

Skoro wiemy już, jakie powinny być buty sportowe damskie noszone na co dzień. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając odpowiednie obuwie na siłownię lub zajęcia fitness?

Aby obuwie należycie spełniało swoją rolę, niezależnie od formy treningu, musi być odpowiednio dopasowane. But powinien przylegać do stopy, dzięki czemu zachowamy odpowiednią stabilizację i zapobiegniemy ewentualnym uszkodzeniom. Przełoży się to także na wydajność naszego treningu. Obuwie na siłownię damskie powinno mieć także oddychającą oraz dość sztywną cholewkę, a zapiętki powinny być odpowiednio wzmocnione – wszystko po to, aby utrzymać stopę w odpowiedniej pozycji podczas wykonywania ćwiczeń.

Kolejnym ważnym aspektem jest przyczepność, którą zapewni podeszwa wykonana z najwyższej jakości gumy. Powinna posiadać ona bieżnik. To, co może zdziwić to fakt, iż amortyzacja nie jest tutaj najważniejsza. Nie jest ona bowiem sprzymierzeńcem zajęć siłowych. Będzie jednak potrzebna do innych zajęć, np. fitnessu.

Buty do biegania damskie

Buty do biegania damskie to zdecydowanie najbardziej wymagające obuwie. Sport ten staje się coraz bardziej popularny, a niewiele z nas jest świadomych tego, że nieodpowiednie obuwie może nas słono kosztować. Wszelkie kontuzje spowodowane są najczęściej właśnie poprzez złe dobranie obuwia.

Najważniejszy, tak jak i w pozostałych przypadkach, jest tutaj rozmiarButy treningowe damskie muszą być odpowiednie zarówno na długość, jak i na wysokość naszej stopy. Ważna jest również kwestia podłoża, po którym zamierzamy się poruszać. Podczas wyboru butów do biegania po drogach utwardzonych niezwykle ważna będzie dobra amortyzacja. W tym wypadku powinniśmy zatem postawić na buty z grubszą podeszwą. Jeżeli jednak będziemy biegać przede wszystkim po drogach polnych, zdecydujmy się na buty biegowe dobrze trzymające stopę. Powinny mieć one ząbkowaną podeszwę, która będzie dostosowana do naturalnych przeszkód występujących w terenie. Tego rodzaju buty charakteryzują się małą wagą oraz dużą elastycznością. Warto wziąć tutaj pod uwagę również fakt, iż nasza stopa może spuchnąć podczas biegania. Zaleca się zatem wybierać buty elastyczne lub o pół rozmiaru większe.