Kredyty gotówkowe od A do Z

Kredyt to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Są one najczęściej udzielane na konkretny cel, a termin spłaty oraz wysokość rat określone zostają w umowie. Kredyt jest dużo korzystniejszy od pożyczki, bo chociaż wiąże się z nim więcej formalności, to kosztuje on klienta mniej.

Spis treści

Jaki jest cel kredytu?

Zaciągając kredyt klient zwykle musi wskazać, na co zostaną przeznaczone pieniądze. Kredyty gotówkowe są pod tym względem wyjątkiem – gotówkę można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Bank nie sprawdza, na co klient wydał pieniądze, jest to więc dobre rozwiązanie dla osób, które po prostu potrzebują dodatkowych środków finansowych, bez określania, co konkretnie chciałyby za to kupić.

Wysokość kredytu gotówkowego a zdolność kredytowa

Kwota kredytu może być różna, w zależności od polityki banku oraz możliwości finansowych klienta. BS w Raszynie udziela kredytów gotówkowych w wysokości od 500 zł do 50 tysięcy zł, ale trzeba się liczyć z tym, że wniosek zostanie odrzucony, jeśli zdolność kredytowa będzie za niska. Zdolność kredytowa wyliczana jest między innymi na podstawie zarobków, wydatków, rodzaju zatrudnienia, zawodu, lat pracy, stanu cywilnego. Pod uwagę brany jest także raport z BIK – klient mający jakiekolwiek zadłużenia na koncie najprawdopodobniej spotka się z odmową.

Jaki okres kredytowania?

Kredyty gotówkowe spłaca się w kilka lat, przy małych kwotach okres kredytowania może być krótszy niż jeden rok. Szybsza spłata zazwyczaj wychodzi taniej, ale warto realnie ocenić, jak wysoka rata wpłynie na domowy budżet – opóźnienia w harmonogramie są kosztowne i można niepotrzebnie popaść w długi. Dużym udogodnieniem w tej kwestii jest możliwość wyboru dnia spłaty raty.

Ile naprawdę kosztuje kredyt gotówkowy?

Kluczowa dla klientów jest oczywiście informacja, ile za kredyt gotówkowy będą musieli zapłacić. Wiele osób błędnie sądzi, że tym kosztem jest wyłącznie oprocentowanie – ono oczywiście jest najważniejszym czynnikiem wpływającym na cenę kredytu, ale poza tym są jeszcze inne opłaty, jak prowizja czy opłata za obsługę rachunku. Wszystkie koszty uwzględnia RRSO, i to właśnie jest parametr, który należy wziąć pod uwagę przy ocenie oferty. Prócz tego trzeba jeszcze sprawdzić, czy oprocentowanie jest stałe czy zmienne oraz jak naliczane są raty – mogą być równe lub malejące.