ETF w Polsce – fundusze oparte na indeksie WIG i nie tylko

Fundusze typu ETF to ciekawa opcja dla inwestorów, która pozwala zadbać o dywersyfikację przy stosunkowo niewielkim ryzyku. Jakie propozycje tego typu są dostępne w Polsce?

Spis treści

Co to jest ETF?

Skrót „ETF” oznacza „Exchange Traded Fund”, co można przetłumaczyć jako „fundusz w obrocie giełdowym”. Jest to stosunkowo młody rodzaj instrumentu finansowego, który pojawił się w USA w 1993 roku, a na polskiej giełdzie – dopiero w 2010. ETF łączy w sobie cechy funduszy wzajemnych (przede wszystkim w kwestii zarządzania składem funduszu, co obecnie odbywa się głównie z użyciem algorytmów) oraz akcji (możliwość zakupu i sprzedaży w ramach standardowego obrotu na rynkach finansowych).

Najczęściej ETF-y odwzorowują indeksy giełdowe, dzięki czemu stanowią świetny sposób na zwiększenie ekspozycji swojego rachunku na akcje różnych spółek. Wśród najbardziej znanych przykładów warto wskazać fundusze na S&P 500 – indeks zbierający 500 spółek z amerykańskiej giełdy o najwyższej kapitalizacji.

ETF-y w Polsce

Fundusze tego typu są dostępne na polskiej giełdzie dopiero od kilkunastu lat. Pierwszą taką propozycją był ETF WIG20, który zadebiutował w 2010 roku. Aktualnie jest on już niedostępny – zamiast niego na GPW pojawiło się jednak kilka innych interesujących propozycji. Polscy inwestorzy mogą kupować i sprzedawać udziały w funduszach takich jak:

  • ETFSP500 – odwzorowujący wspomniany już indeks S&P 500;
  • ETFBW20TR – następca funduszu na WIG20, wyliczany z uwzględnieniem dywidend i praw poboru (stąd „TR” w nazwie – skrót ten oznacza „Total Return”, czyli „zwrot całkowity”);
  • ETFDAX – fundusz replikujący indeks niemieckiej giełdy DAX;
  • ETFWBTECH – sektorowy ETF, którego wycena podąża za indeksem WIGtech gromadzącym spółki technologiczne.

To tylko kilka takich propozycji – łącznie na GPW znajduje się obecnie 11 różnych ETF-ów. Warto jednak zadbać także o dostęp do innych rozwiązań tego typu. Chcąc inwestować w fundusze ETF w Polsce i za granicą, wystarczy założyć konto u odpowiedniego brokera – np. w banku inwestycyjnym Saxo.

Dlaczego warto inwestować w ETF-y?

Mimo krótkiego stażu na rynku ETF-y zdążyły szybko zdobyć sporą popularność. Wynika to przede wszystkim z ich licznych zalet, które mają spore znaczenie zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów. W pierwszej kolejności warto podkreślić niskie koszty zarządzania. W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy obsługa ETF-ów jest wykonywana niemal zawsze przez algorytmy, co pozwala zredukować opłaty do minimum. Ponadto ETF-y są łatwym i skutecznym sposobem na dywersyfikację portfela – inwestorzy mogą stawiać na fundusze obejmujące całe giełdy w różnych krajach, jak również poszczególne sektory.

ETF-y są uważane za dość bezpieczną inwestycję – m.in. właśnie ze względu na „wbudowaną” dywersyfikację. Stopień ryzyka zależy jednak w dużej mierze od rodzaju aktywów, które wchodzą w skład funduszu. Najbezpieczniejsze są ETF-y na obligacje, z kolei w przypadku akcji z konkretnych sektorów zagrożenie związane z nieudaną inwestycją jest nieco wyższe. Przed podjęciem decyzji o zakupie udziałów w konkretnym funduszu warto dokładnie sprawdzić jego zestawienie, a także wyniki z przeszłości. Przypominamy, że każda inwestycja wiąże się z ryzykiem i powinna być poprzedzona rzetelną analizą.