Zaawansowane systemy sterowania na przykładzie sterownika Allen-Bradley CompactLogix 5480

Systemy sterowania to nieodzowny element wyposażenia zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego. Współczesny przemysł masowo korzysta z takich rozwiązań, co pozwala nie tylko zwiększyć wydajność, ale również podnieść poziom bezpieczeństwa i zredukować koszty. Zaawansowane systemy sterowania bazują przede wszystkim na sterownikach, spośród których na szczególną uwagę zasługują rozwiązania dostarczane przez amerykańską firmę Rockwell Automation, pod marką Allen-Bradley. W naszym artykule przyglądamy się jednemu z najpopularniejszych sterowników CompactLogix 5480.

Spis treści

Zastosowanie sterowników CompactLogix 5480

Rodzina CompactLogix obejmuje znakomicie oceniane przez ekspertów sterowniki wykorzystywane w najbardziej zaawansowanych systemach sterowania tworzonych na potrzeby przemysłu. Sterowniki od Allen-Bradley pracują w środowisku Windows 10 IoT Enterprise, równolegle współpracując z silnikiem sterowania Logix.

Tytułowy model CompactLogix 5480 pojawił się w ofercie marki Allen-Bradley stosunkowo niedawno, natomiast już cieszy się dużym uznaniem. Został wyposażony w mechanizm sterownia identyczny z tym, jaki znamy ze sterowników ControlLogix 5580 oraz CompactLogix 5380.

Sterowniki z rodziny CompactLogix, w tym 5480, obsługują aplikacje przygotowane pod system Windows, które mogą realizować zadania z zakresu analityki, zbierania danych oraz obliczeń predykcyjnych – również na poziomie maszyny.

Poznaj najważniejsze zalety sterowników Allen-Bradley CompactLogix 5480

Model 5480 jest jednym z najbardziej zaawansowanych sterowników dostępnych w gamie amerykańskiej marki. Jego kluczową cechą jest to, że jest programowany z poziomu narzędzia Studio 5000 Logix Designer w minimalnej wersji 32, co ułatwia jego implementację w już istniejącym systemie automatyki przemysłowej opartym na rozwiązaniach Rockwell Automation.

Sterowniki CompactLogix 5480 idealnie sprawdzają się w średnich i dużych aplikacjach wymagających wysokiej wydajności. Można je wykorzystać do szybkiego obrabiania dużej ilości danych w ramach Edge Computing.

Sterownik od Allen-Bradley umożliwia obsługę szybkich We/Wy, sterowanie ruchem oraz przyłączenie do sieci o topologii pierścienia/liniowej lub gwiazdy.

Sterownik posiada trzy wbudowane porty Gigabitowego Ethernetu Ethernet/IP, które pozwalają na szybką komunikację, obsługę wejść i wyjść oraz sterowanie ruchem. Dwa spośród tych portów są konfigurowalne i obsługują podwójny adres IP lub architekturę DLR. Jeden port jest natomiast dedykowany komercyjnym interfejsom sieciowym systemu operacyjnego.

CompactLogix 5480 obsługuje do 31 lokalnych modułów z rodziny 5069 Compact I/O. Oferuje on także ulepszone funkcje bezpieczeństwa, obejmujące cyfrowo podpisane oprogramowanie układowe kontrolera, wykrywanie wprowadzonych do sterownika zmian czy dziennik opartej na rolach kontroli dostępu do procedur i instrukcji Add-On.

Operatorzy mają możliwość wdrażania aplikacji w systemie operacyjnym Windows 10 w sposób zintegrowany ze sterowaniem Logix w czasie rzeczywistym, co znacząco upraszcza obsługę sterownika.

Wspomnijmy również o tym, że sterownik CompactLogix 5480 posiada zintegrowany DisplayPort. Pozwala to na wygodne i szybkie podłączenie sterownika do zewnętrznego monitora przemysłowego o wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo znajdziemy tutaj dwa porty USB 3.0, które zapewniają szybką komunikację z urządzeniami peryferyjnymi, a także pozwalają na przechowywanie danych zapisanych w sterowniku np. na dysku zewnętrznym czy innym nośniku.

Do czego można wykorzystać ten sterownik?

Systemy sterowania, na czele ze sterownikami, w założeniu mają umożliwić sterowanie urządzeniami automatyki. W przypadku CompactLogix 5480 dochodzą nam jeszcze inne funkcje, w tym gromadzenie danych maszynowych z możliwością ich podglądu przez operatora.

Takie rozwiązanie znacząco zwiększa funkcjonalność sterownika, dając operatorowi bezpośredni dostęp do informacji w pobliżu miejsca ich pozyskania. To z kolei przekłada się na podejmowanie szybszych i trafniejszych decyzji dotyczących np. przebiegu produkcji. Jest to modelowa realizacja idei Edge Computing, która ma coraz większy wpływ na funkcjonowanie współczesnego przemysłu.

Więcej o możliwościach i zastosowaniu sterownika CompactLogix 5480 od Allen-Bradley można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-sterowania-przyblizamy-mozliwosci-sterownika-allen-bradley-compactlogix-5480/.

Wdrożenie sterowników CompactLogix 5480 w Twoim zakładzie

Jeśli doceniasz możliwości, jakie dają systemy sterowania oparte o sterowniki Allen-Bradley CompactLogix 5480 i chcesz je wykorzystać w Twoim zakładzie, zacznij od poszukania partnera odpowiedzialnego za wdrażanie tych rozwiązań.

Rekomendowanym dostawcą sterowników i kompletnych systemów automatyki Rockwell Automation jest RAControls. Ten partner gwarantuje Ci kompleksową obsługę, z doradztwem technicznym, dobraniem odpowiednich rozwiązań oraz ich profesjonalnym wdrożeniem i uruchomieniem. Szczegóły znajdziesz na stronie racontrols.pl.