System MES – do czego służy i jakie są jego funkcje?

System MES (Manufacturing Execution System) jest specjalistycznym oprogramowaniem, którego najważniejszymi funkcjami są modelowanie i monitorowanie szeroko rozumianych procesów produkcyjnych. To narzędzie może być przydatne w każdej firmie produkcyjnej, niezależnie od jej wielkości czy rodzaju wytwarzanego asortymentu.

System MES – możliwości oprogramowania

Na początku warto jednak pamiętać o ważnej kwestii: system MES pokazuje pełnię swoich możliwości dopiero wtedy, gdy przeprowadzi się jego integrację z oprogramowaniem ERP, SCADA czy WMS. Nie jest to bezwzględnie konieczne, tym niemniej warto zdecydować się na taki krok. Dzieje się tak, ponieważ system MES wspiera nadzorowanie produkcji w czasie rzeczywistym. A trudno, żeby taka operacja miała miejsce w sytuacji, gdy informacje dostarczane do systemu nie są na bieżąco aktualizowane.

Dlatego ważne jest, aby oprogramowanie MES było kompatybilne w zasadzie z każdym dostępnym na rynku systemem ERP, SCADA itp. Przecież poszczególne firmy mogą korzystać z różnych rozwiązań informatycznych i jakiekolwiek kłopoty z integracją systemów w ogóle nie powinny mieć w takim przypadku miejsca. Oprogramowaniem do realizacji produkcji, które w żaden sposób nie powoduje takich problemów, jest system MES Qguar firmy Quantum Software.

Oczywiście nie jest to jedyna zaleta tego systemu. Prawidłowo zaimplementowany MES Qguar wspomaga m.in. następujące działania:

  • Gromadzenie i zarządzanie informacjami kluczowymi dla szeroko rozumianego procesu produkcji. Dostępność surowców, komponentów czy przestrzeni magazynowej, parametry maszyn oraz dane dotyczące ich wydajności, parametry produkcyjne (czas wytworzenia jednego elementu/całej partii, wolumen itp.) – każda z tych informacji może znaleźć się w systemie MES.
  • Harmonogramowanie produkcji, działań konserwacyjnych czy modernizacyjnych.
  • Koordynowanie pracy operatorów maszyn, brygadzistów czy kadry zarządzającej.
  • Informowanie o sytuacjach alarmowych dotyczących pracy maszyn, takich jak przestoje czy awarie, a także zarządzanie wydajnością maszyn oraz poszczególnych stanowisk.
  • Śledzenie przepływu gotowych produktów oraz komponentów na linii magazyn – hala produkcyjna.
  • Koordynowanie obiegu dokumentów produkcyjnych.
  • Monitorowanie odchyleń jakości gotowych wyrobów.

Istnieje rzecz jasna zdecydowanie więcej aspektów funkcjonowania firmy produkcyjnej, które mogą być wspomagane przez system MES. Co więcej, wymagania i potrzeby różnych firm odnośnie stosowanych rozwiązań informatycznych mogą znacznie różnić się od siebie. Wysokiej jakości oprogramowanie do zarządzania produkcją, takie jak MES Qguar Quantum Software, dzięki swojej modułowej strukturze pozwala na dopasowanie funkcjonalności do potrzeb danej organizacji, i to bez żadnych problemów natury technicznej czy informatycznej.

Na co dodatkowo należy zwrócić uwagę podczas wyboru systemu MES?

Pomijając kwestie dotyczące funkcjonalności, kompatybilności czy elastyczności w wyborze konkretnych modułów, system MES powinien być również możliwie prosty w obsłudze, bezawaryjny i żywotny. Oprogramowanie, z którego w firmie produkcyjnej może korzystać każdy, kto posiada chociażby minimalne doświadczenie z nowymi technologiami informatycznymi, jest lepszą opcją, niż wyspecjalizowane systemy wymagające od użytkowników specjalistycznej wiedzy.

Systemem, który spełnia wszystkie wyżej wymienione cechy, jest MES Qguar firmy Quantum Software.