Panele fotowoltaiczne – jak dobrać odpowiednie?

Fotowoltaika to nie przyszłość, ale teraźniejszość. Odnawialne źródła energii są kluczowe dla trwającej w Polsce transformacji energetycznej. Jakie panele fotowoltaiczne należy wybrać do domu jednorodzinnego, a jakie rozwiązania mają do dyspozycji przedsiębiorstwa?

Panele fotowoltaiczne dla domu jednorodzinnego

Projekt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego jest stosunkowo prosty. Najważniejsze, aby dysponować dachem skierowanym na południe, a opcjonalnie na zachód lub wschód. Jeśli chodzi o wybór paneli, kluczowe znaczenie ma ich liczba, a konkretnie generowana przez instalację moc. W jaki sposób obliczyć zapotrzebowanie energetyczne? Najlepszy punkt odniesienia stanowi zużycie energii z poprzedniego roku, a także z kilku lat wstecz.

Aby obliczyć moc instalacji, należy ilość zużywanej energii pomnożyć przez procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej, do wyniku trzeba dodać ilość zużywanej w ciągu roku energii pomnożoną przez procentowy udział ilości energii oddawanej do sieci, podzielony przez tak zwany upust, czyli ilość energii, która wróci z sieci do gospodarstwa domowego. W ten sposób właściciel sieci pobiera koszty magazynowanie energii. Upust wynosi 0,8 za 1 kWh, kiedy moc instalacji nie przekracza 10 kW, a w pozostałych przypadkach 0,7 za 1 kWh. Sumę należy na końcu podzielić przez uzysk, czyli produkcję energii w ciągu roku z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację PV. Wzór wydaje się skomplikowany? W internecie z łatwością można znaleźć rzetelne kalkulatory pomagające w dokonaniu niezbędnych obliczeń.

Fotowoltaika dla przedsiębiorstw

W przypadku fotowoltaiki dla przedsiębiorstw sprawa jest bardziej skomplikowana i ze względu na brak niezbędnego know-how, firmy raczej nie decydują się na stworzenie instalacji na własną rękę. Rozważając inwestycję w energię słoneczną warto poszukać doświadczonego i sprawdzonego na rynku partnera. Przedsiębiorstwa również mogą skorzystać z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na dachu, ale zazwyczaj pokrywa to tylko część zapotrzebowania. Rozwiązaniem alternatywnym jest budowa farmy fotowoltaicznej poza terenem przedsiębiorstwa, co pozwala pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną nawet w całości!

Współpraca z doświadczonym partnerem, takim jak firma Green Genius będąca jednym z europejskich liderów w dziedzinie energetyki odnawialnej oznacza gwarancję opracowania i realizacji najbardziej korzystnego finansowo projektu. Później dostawca zajmuje się również utrzymaniem instalacji. Poza tym załatwia wszelkie formalności, takie jak dzierżawa działki pod fotowoltaikę i wymagane pozwolenia. Krok w stronę energii odnawialnej w biznesie nie musi być skomplikowany!