Wyprodukowanie i udostępnienie nowego produktu wiąże się z wieloma procedurami, badaniami i analizami. Część całego procesu odbywa się w specjalnie zaprojektowanych komorach klimatycznych. W dzisiejszym artykule przybliżamy możliwości i zastosowanie tych nowoczesnych urządzeń.
Komora klimatyczna, czyli co to właściwie jest?
Komory klimatyczne to szczególna forma innowacyjnej technologii, która jest niezbędnym elementem laboratorium. Urządzenie zostało zaprojektowane, aby symulować potencjalne warunki konkretnego otoczenia- ciśnienie, wilgotność, zakres temperatur, a nawet poziom naświetlenia.
Taka komora jest wymaganym przystankiem odpowiedniego przyrządu lub substancji z obszaru motoryzacji, farmaceutyki lub przemysłu budowlanego oraz zbrojeniowego. Testowanie preparatu w określonych warunkach jest bardzo bogatym źródłem wiedzy dla rozwoju i dalszej pracy nad danym produktem.
W konsekwencji, komory klimatyczne są wykorzystywane do nieustannego podnoszenia jakości i renomy produktów. W ten sposób, innowacyjni producenci zyskują kolejne certyfikaty, a także potrzebne atesty, podnosząc konkurencyjność i rentowność własnych wyrobów.
Gatunki komór klimatycznych
Rodzaj zastosowanej komory jest uzależniony od zakresu badań oraz aktualnych potrzeb użytkowników. Jednak, wyróżnia się dwie podstawowe kategorie innowacyjnej aparatury.
Pierwszy gatunek to komory klimatyczne statyczne, czyli wersja dedykowana długotrwałemu charakterowi analiz. W tej sytuacji, konkretna jednostka musi zostać poddana długookresowej ingerencji ustalonych warunków.
Inna forma nosi nazwę komory klimatycznej dynamicznej, co nawiązuje do tempa i formy realizowanych badań. Druga metoda bazuje na systematycznej zmianie panujących okoliczności, co generuje wiele informacji na temat potencjału badanego przedmiotu.
Pozostałe przykłady:
- walk-in,
- komory szokowe,
- komory starzeniowe,
- komory do badań wibracji elektromagnetycznych,
- komory środowiskowe,
- komory wilgotnościowe,
- komory temperaturowe oraz inne.