Niekiedy u dzieci podczas wstawania z łóżka czy schodzenia po schodach w stawach kolanowych lub skokowych słychać charakterystyczne trzaski. Pojawiające się nagle strzelanie i trzaskanie ze strony stawów u dzieci dla wielu rodziców jest powodem do niepokoju. Ale czy rzeczywiście jest się czym przejmować? Sprawdź, co może oznaczać strzykanie w stawach oraz kiedy warto udać się do lekarza i zrobić badania. Poznaj także sprawdzone sposoby na przeskakiwanie stawów.
Spis treści
Strzelanie w stawach u dzieci – możliwa przyczyna
Najczęstszą przyczyną strzykających stawów u dzieci, bez względu na wiek, jest nadmierna relaksacja więzadłowa, inaczej ruchomość stawów. U niektórych połączenia między kośćmi są trochę luźniejsze niż u pozostałych i dlatego przy wykonywaniu gwałtownych ruchów stawy przeskakują. Za pojawienie się tego objawu odpowiedzialne mogą być zmiany hormonalne związane z procesem wzrastania1. Zaburzenie to może być również związane z defektem budowy kolagenu, będącego składnikiem tkanki łącznej w obrębie układu ruchu2.
Rzadko kiedy trzaskom w stawach u dzieci towarzyszą dodatkowe objawy jak ból, strzelające stawy nie wpływają też na codzienną aktywność, w związku z tym nie ma konieczności podejmowania leczenia, wskazana jest jedynie obserwacja. Jeśli jednak strzelającym kolanom towarzyszyć będą dodatkowe objawy, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania1,2.
Czy przyczyną strzykania w stawach może być reumatoidalne zapalenie stawów lub inna choroba zapalna?
Reumatoidalne zapalenie stawów występuje głównie u dorosłych, z kolei u dzieci najczęściej występującą reumatyczną chorobą jest młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. Przypadłość ta bez względu na rodzaj zapalenia stawów ma jednak poważny przebieg i samo strzelanie w stawach na nią nie wskazuje3.
Wśród możliwych przyczyn strzelających stawów wymienia się za to dolegliwości takie jak5,6:
- kawitacja (wyciąganie się torebki stawowej podczas przemieszczania się powierzchni stawowych),
- chondromalacja (rozmiękczenie chrząstki stawowej),
- niedobór składników odżywczych wchodzących w skład mazi stawowej oraz będących budulcem chrząstki takich jak białko, wapń, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy z grupy B,
- zbyt mała podaż wody,
- nietypowa budowa stawów,
Kiedy strzelanie stawów jest powodem do niepokoju?
Samo strzykanie w stawach, tak jak zostało już powiedziane, nie jest powodem do niepokoju. Problem pojawia się wtedy, gdy strzelaniu w stawach towarzyszą dolegliwości bólowe i inne niepożądane objawy jak stan zapalny, obrzęk czy charakterystyczna dla zmian zwyrodnieniowych sztywność. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów ze strony aparatu ruchu u dziecka wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem pediatrą.
Przeskakiwanie w stawach u dzieci – co robić, gdy stawy strzelają?
Aby mieć zdrowe stawy, trzeba o nie dbać od najmłodszych lat. Pozytywnie na ich stan wpływa przede wszystkim odpowiednia dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także witaminy i składniki mineralne, w tym zwłaszcza witaminę C, karetonoidy i inne składniki wykazujące działanie antyoksydacyjne takie jak np. flawonoidy. Pozytywnie na kondycję stawów wpływają więc bogate w kwasy omega-3 ryby oraz olej rzepakowy i lniany, a także obfitujące w witaminy i minerały owoce oraz warzywa4.
Dobry wpływ na stan kości i stawów ma także aktywność fizyczna, z kolei brak ruchu może pogłębić problemy ze stawami. Jeśli Twoje dziecko zbyt mało się rusza, wskazana jest zmiana trybu życia na bardziej aktywny. Na koniec warto jeszcze dodać, że dla zdrowia stawów u najmłodszych równie istotna co zdrowa dieta i regularna aktywność fizyczna jest kontrola wagi. Nadwaga i otyłość może bowiem stać się przyczyną nadmiernych przeciążeń stawów i pojawienia się bólu.
Bibliografia:
- Bilski P., Co może być przyczyną „strzelania” w stawach u 9-letniego dziecka? Jakie jest postępowanie?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.17.1.26 (dostęp: 2022.11.18.)).
- Zimmermann-Górska I., Nadmierna ruchomość stawów u nastolatka, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2012 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/lista/69670,nadmierna-ruchomosc-stawow-u-nastolatka (dostęp: 2022.11.18.)).
- Postępski J., Olesińska E., Młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów – informacje ogólne, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2014 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/podrecznik/pediatria/chapter/B42.87.4.1.1 (dostęp: 2022.11.18.)).
- Wolnicka K., Jak się odżywiać, by mieć zdrowe stawy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/101458,jak-sie-odzywiac-by-miec-zdrowe-stawy (dostęp: 2022.11.18.)).
- Stępień K., Chondromalacja w stawie rzepkowo-udowym, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2021 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/262066,chondromalacja-w-stawie-rzepkowo-udowym (dostęp: 2022.11.18.)).
- Wolnicka K., Jak się odżywiać, by mieć zdrowe stawy?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/dieta/lista/101458,jak-sie-odzywiac-by-miec-zdrowe-stawy (dostęp: 2022.11.18.)).
Na zlecenie marki 4Flex