Jak sprawdzić czy moja strona jest dobrze wypozycjonowana?

W dzisiejszych czasach do osiągnięcia sukcesu nie wystarczy nawet najlepsza oferta firmy, kultura pracy czy też pro konsumenckie nastawienie. Kluczową w wielu przypadkach sprawą jest to, jak strona internetowa danej firmy jest pozycjonowana na liście wyszukiwań w internecie. Nic więc dziwnego, że tak wiele uwagi poświęca się temu zagadnieniu. Zanim jednak przejdzie się do jakichkolwiek działań, warto na sam początek samodzielnie sprawdzić, jak posiadana strona jest pozycjonowana. Jak można to zrobić?

Spis treści

Dlaczego pozycjonowanie stron internetowych jest tak ważne?

Zanim jednak przejdzie się od omawiania tego, jak sprawdzić pozycjonowanie posiadanej strony internetowej, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, z jakiego powodu jest to w ogóle tak ważna sprawa.
Jak się okazuje, odpowiednie pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google w Digitalhill.pl ma kolosalne znaczenie dla widoczności strony w sieci. Jeśli klient ma jakąś potrzebę i chce coś np. kupić, wpisuje to właśnie w internetową wyszukiwarkę. Im wyżej nasza strona znajdzie się na liście wyników, tym większe jest prawdopodobieństwo, że klient wejdzie na naszą stronę, a następnie złoży na niej zamówienie. Jak szacują badania, około 95% wszystkich użytkowników internetu ogranicza swoje poszukiwania tylko do pierwszej strony wyników. Jeśli więc nasza strona znajduje się na drugiej lub dalszej stronie, ruch na niej, a więc i ilość klientów, będzie marginalny. Sprawia to, że tak krytycznie ważne jest to, aby strona była wysoko pozycjonowana, a więc zauważalna dla potencjalnych klientów.

Widoczność nazwy firmy

Od czego powinno się więc zacząć sprawdzanie tego, jak wysoko jest pozycjonowana posiadana przez nas firmowa strona internetowa? Zanim przejdzie się do stosowania specjalnie zaprojektowanych do tego zadania programów i różnych metod, w pierwszej kolejności warto wykorzystać tą najprostszą. Chodzi tu oczywiście o zwykłe wpisanie nazwy firmy w wyszukiwarkę i sprawdzenie, gdzie dokładnie się ona pojawi na liście wyników. Jeśli pojawi się w wynikach, a najlepiej na samej ich górze, oznaczać to będzie, że strona jest widoczna w wyszukiwarce Google.
Drugim często stosowanym sposobem jest sprawdzenie, jak strona jest zaindeksowana. W tym celu należy wpisać site:nazwastrony.pl. Pozwoli to zobaczyć przykładowe wyniki adresów URL, które przypisane są posiadanej domenie. Jeśli w wynikach nic się nie pojawi, będzie to naprawdę olbrzymi problem.

Narzędzia do sprawdzania widoczności strony internetowej

Powyższa metoda jest najprostszą, żeby nie powiedzieć dość prymitywną metodą sprawdzania widoczności strony internetowej, lecz zanim przejdzie się do bardziej zaawansowanych, powinno się zacząć właśnie od niej.
Kolejnym etapem jest w tym wypadku użycie specjalnego narzędzia do analizowania widoczności strony oraz ruchu na niej. Możliwości są dość spore, ponieważ można skorzystać z bezpłatnego narzędzia pochodzącego bezpośrednio od Google, czyli Google Search Console lub też wykupić subskrypcje jednego z płatnych programów, czyli np. Senuto.