System ANT MES – innowacyjne rozwiązanie dla branży produkcyjnej

Rewolucja przemysłowa pozwoliła przesunąć środek ciężkości produkcji z pracowników fizycznych na maszyny, które stały się wyznacznikiem sukcesu każdej firmy produkcyjnej. Dziś konieczne jest zrobienie jeszcze jednego kroku do przodu. Rewolucja cyfrowa wymaga bowiem przetwarzania setek tysięcy kilobajtów danych. Kierownicy nie mogą się często sami uporać z tak obszernymi analizami. Na szczęście można wdrożyć oprogramowanie MES, skutecznie ich wspomagając w ich pracy.

Spis treści

Czym jest system MES?

Linie produkcyjne obejmują dziesiątki różnych maszyn i stanowisk. Każde z nich generuje dużą ilość informacji dotyczących jakości oraz przebiegu produkcji. Aby skutecznie nadzorować pracę i ją planować, należy zebrać wszystkie dane i poddać je wnikliwej analizie. Dla pojedynczego człowieka jest to zadanie ponad siły, ale system MES może sobie z tym doskonale poradzić.

Od chwili wdrożenia systemu MES, ten zbiera wszystkie dane w czasie rzeczywistym. Wbudowane narzędzia analityczne pomagają wyciągnąć właściwe wnioski i zbudować czytelny raport. W ten sposób planowanie zleceń produkcyjnych staje się nie tylko łatwiejsze, ale przede wszystkim wydajniejsze – detale kierowane są na mniej obciążone stanowiska, a czas realizacji jest krótszy.

Najważniejsze zadania systemu zarządzania produkcją

Każdy system realizuje pewne, określone zadania. W przypadku MES będą to:

  • Zbieranie i analizowanie danych w czasie rzeczywistym.
  • Kontrola jakości poprzez zbieranie list kontrolnych i wyświetlanie statystyk.
  • Możliwość integracji z system ERP oraz innymi podsystemami.
  • System realizacji produkcji pomaga zaplanować i zrealizować cały proces w jak najkrótszym czasie.

Wdrożony system MES pozwala zatem zaoszczędzić zasoby przez ich lepsze rozdystrybuowanie, a co za tym idzie, wygenerować dodatkowe oszczędności, a także zwiększyć moce produkcyjne (wykorzystanie maszyn i stanowisk w większym stopniu).

Czy warto postawić na system MES?

Jeśli Twoja firma nie posiada żadnego systemu zarządzania produkcją, nowoczesny system MES będzie dla Ciebie możliwością szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa. W dzisiejszym, cyfrowym świecie ręczna analiza danych nie pozwala na skuteczne konkurowanie na rynku. Konieczne jest stosowanie zaawansowanych narzędzi. Dlatego firmy posiadające starsze rozwiązania chętnie przechodzą na system MES ANT Solutions. Zwiększają tym samym swoją pozycję, a osiągane zyski osiągają nowe maksima. W szybko zmieniającym się świecie koniecznie trzeba stawiać na nowoczesne i rozwijające się rozwiązania.