Jak powinien wyglądać transport leków?

Są na rynku takie towary, które wymagają szczególnej troski w trakcie transportu. Są nimi np. lekarstwa. Dostawa medykamentów wymaga spełnienia wielu warunków, które mają na celu zapewnienie bezpiecznej dostawy np. z hurtowni do apteki. Leki różnią się między sobą wymaganiami przewozowymi, dlatego warto poznać najlepsze sposoby na ich przetransportowanie.

Spis treści

Specyficzne wymagania dotyczące transportu medykamentów

W transporcie leków trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednie ułożenie i segregację towaru. Ważne, aby medykamenty nie mieszały się ze sobą i nie było szans, żeby do opakowań przedostały się jakiekolwiek inne substancje. Ważna jest ochrona każdego pudełeczka z lekiem, ponieważ przez jego uszkodzenie specyfik może stracić swoje prozdrowotne właściwości.

Leki muszą być osłonięte przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Najważniejszą kwestią jest odpowiednia temperatura. Niektóre lekarstwa powinno się cały czas przechowywać w lodówce, co podczas transportu może okazać się wyzwaniem. Właśnie dlatego przewoźnicy muszą zaopatrywać się w specjalne opakowania, które wykazują właściwości termoizolacyjne. Poza tym znaczenie ma także rodzaj pojazdu.

W transporcie medykamentów zwraca się uwagę również na wilgotność powietrza, ponieważ to też może mieć wpływ na jakość przewożonej substancji. Przewoźnik musi znać wymagania poszczególnych leków, aby móc dobrze zaplanować dostawę i zapewnić odpowiednie warunki przewozu specyfików.

Jak pakować lekarstwa do transportu?

Jednym z najlepszych rozwiązań na przewóz lekarstw są opakowania HIRSCH-Porozell. To pojemniki, które wykonuje się przy użyciu technologii EPS. Dzięki temu pudełka utrzymują odpowiednią temperaturę dopasowaną do wymagań danego medykamentu. Ponadto styropian ochrania opakowania przed uszkodzeniami mechanicznymi, do których może dojść w transporcie np. przed wgnieceniami.

Co ważne, pojemniki można zamówić z uwzględnieniem wymiarów konkretnych leków. Dzięki temu pudełka da się idealnie ułożyć poprzez pełne wykorzystanie przestrzeni. Nie trzeba martwić się też tym, że leki będą się o siebie obijać.

Dlaczego odpowiednie warunki przewozu są tak ważne?

Odpowiednie warunki przewozu leków są bardzo ważne, ponieważ tylko po spełnieniu konkretnych wymagań lek będzie nadawał się do użycia. Jeśli w transporcie dojdzie do uszkodzenia jakiegoś opakowania lub do dużych skoków temperatury, lekarstwa zepsują się lub stracą swoje właściwości. To z kolei może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych u pacjentów, którzy by je przyjęli.