Telewizor 144 Hz czy 120 Hz – które rozwiązanie będzie lepsze?

Przy wyborze telewizora jednym z parametrów, który bierzemy pod uwagę, jest częstotliwość odświeżania ekranu. Może ona bowiem znacząco wpłynąć na płynność wyświetlanego obrazu. Do jakich zastosowań sprawdzi się telewizor 144 Hza kiedy wystarczy nam telewizor 120 Hz?

Spis treści

Czym jest częstotliwość odświeżania ekranu?

Jak sama nazwa wskazuje, częstotliwość odświeżania ekranu informuje nas o tym, ile obrazów jest w stanie wyświetlić ekran w ciągu zaledwie jednej sekundy. Jest ona wyrażana w Hz. Im więcej herców, tym więcej klatek może zostać wyświetlonych w danym okresie. Oczywiście przekłada się to również na bardziej płynny obraz, co będzie miało duże znaczenie w przypadku dynamicznych filmów akcji, meczów piłki nożnej czy gier.

Telewizor 120 czy 144 Hz – jak duże są różnice?

Obecnie już standardem na rynku są urządzenia z częstotliwością odświeżania ekranu na poziomie 60 Hz. Jest to wartość w zupełności wystarczająca do oglądania ulubionych seriali czy filmów. Jeśli jednak jesteśmy fanami szybkiego kina akcji, warto poszukać jeszcze lepszych modeli.

Telewizor 120 Hz coraz częściej jest jednym z podstawowych wyborów. W ciągu sekundy wyświetla aż 120 obrazów, składających się na płynny ruch. Z kolei telewizor 144 Hz jest w stanie zaoferować aż 144 klatki w tym samym czasie. Czy jednak różnica ta będzie zauważalna? Jeśli zależy nam na płynnym ruchu w dynamicznych scenach akcji na filmach, oba rozwiązania będą dobre. Jednak modele z wyższą częstotliwością, jak telewizor Samsung 144 Hzmogą być świetnym wyborem dla graczy. Fani gier na chmurze – zwłaszcza tych esportowych* – mogą odczuć znaczącą różnicę w bardziej dynamicznych scenach. Tam, gdzie liczy się każda sekunda, istotne będzie też szybsze odświeżanie ekranu. Dzięki niemu będziemy mogli w krótszym czasie reagować na ruchy przeciwnika i cieszyć się komfortową rozgrywką. Większa liczba klatek na sekundę może nam nawet pomóc zyskać przewagę w grze.

Telewizor 144 Hz i 120 Hz – polecane modele Samsung

Jeśli jesteśmy profesjonalnymi graczami esportowymi, warto rozważyć telewizor Samsung 144 Hzwyposażony w Zaawansowany Upłynniacz Ruchu Pro, np. model 65″ Neo QLED 4K QN95C. Wyświetlanie ruchu do 144 Hz w rozdzielczości 4K* może zaoferować nam świetną, pozbawioną opóźnień i rozmycia dynamikę obrazu. Model ten, z podświetleniem Quantum Mini LED, oferuje głęboką czerń i zwiększony poziom jasności w stosunku do modeli QLED, co z pewnością przełoży się na niezwykły realizm gier.

Jeśli chodzi o telewizor Samsung 120 Hz, świetnym wyborem może być model 75” Q77C QLED 4K. Dzięki niezwykłej dynamice ruchu, głębi kontrastu i świetnemu odwzorowaniu kolorów może to być odpowiedni wybór zarówno dla fana piłki nożnej, jak i miłośnika kina akcji.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska

*4K 144 Hz dostępne jest tylko w przypadku treści wyświetlanych przy podłączeniu do komputera. Wymagana jest odpowiednia karta graficzna komputera. Wydajność może się różnić w zależności od komputera.