Pompa ciepła – czy się opłaca?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które zapewnia ogrzewanie budynku, a także podgrzewanie ciepłej wody użytkowej, a wiele modeli daje również możliwość chłodzenia pomieszczeń. Jest to uniwersalne, bezobsługowe urządzenie, wykorzystujące odnawialne źródła ciepła, które w ostatnich latach zyskało ogromną popularność. Wielu inwestorów decydujących się na wymianę źródła ogrzewania w swoim domu zastanawia się jednak, czy pompa ciepła się opłaca. Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie!

Spis treści

Technologia OZE

Działanie pomp ciepła bazuje na odnawialnych źródłach ciepła, które są całkowicie bezpłatne i ogólnodostępne. Pompa ciepła, zależnie od swojego rodzaju, pobiera bowiem ciepło ze źródeł takich jak powietrze, grunt lub woda. Aż 75% jej działania zależy od całkowicie darmowych zasobów naturalnych. Przekłada się to na znacząco niższe koszty ogrzewania domu.

Korzystanie z odnawialnych źródeł ciepła jest również korzystne pod względem środowiska naturalnego. Pompa ciepła to najbardziej przyjazny dla naszej planety system ogrzewania. W czasie jej pracy nie są bowiem emitowane żadne szkodliwe substancje, a do działania potrzebuje zasobów, które ulegają naturalnym procesom odnowy.

Niskie koszty eksploatacji

Ogrzewanie pompą ciepła jest także opłacalne pod kątem ekonomicznym ze względu na niskie zużycie energii elektrycznej. Pompa ciepła do działania wykorzystuje bowiem odnawialne źródła energii oraz energię elektryczną. Pobiera jej jednak bardzo niewiele (dowiedz się więcej: pompa ciepła – zużycie prądu).

Opłacalność zastosowania pompy ciepła jest znacznie wyższa niż w przypadku jakiegokolwiek innego systemu grzewczego. Pompa ciepła jest urządzeniem energooszczędnym, a koszty ponoszone na zapewnienie ciepła w budynku są najniższe ze wszystkich dostępnych obecnie sposobów ogrzewania budynku. Co więcej koszty można dodatkowo obniżyć montując instalację fotowoltaiczną wytwarzającą bezpłatny prąd, niezbędny do działania pompy ciepła. Odpowiednio dobrana moc instalacji fotowoltaicznej może spowodować, że ogrzewanie domu będzie niemal bezpłatne!

Niezależność energetyczna

Ogrzewanie domu pompą ciepła wiąże się również z uzyskaniem niezależności energetycznej, szczególnie w przypadku połączenia pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W obliczu zbliżającego się kryzysu energetycznego oraz rosnących cen prądu, gazu oraz paliw opałowych, uniezależnienie się od dostaw zewnętrznych jest bardzo cenne.

Szybki zwrot z inwestycji

Decydując się na montaż pompy ciepła można również liczyć na szybki zwrot z inwestycji. Przede wszystkim jest to najbardziej energooszczędnych systemów grzewczych, który zapewnia niskie koszty eksploatacji, a więc w wyniku jej działania szybko można uzyskać oszczędności. Co więcej istnieje wiele programów finansowego wsparcia, które zachęcają do zakupu i montażu pompy ciepła, obniżając jej koszty, a tym samym zwrot z inwestycji następuje szybciej. Pompę ciepła można również odliczyć od podatku (https://e-energia.pl/czy-pompe-ciepla-mozna-odliczyc-od-podatku/)

Wytrzymałość na lata

Pompa ciepła to system ogrzewania, który może bezawaryjnie służyć przez wiele lat. Prawidłowo zainstalowana i użytkowana pompa zapewni ciepło w domu przez przynajmniej 25 lat, a w wielu przypadkach znacznie dłużej. Zatem pomimo wysokiego kosztu początkowego w przypadku pompy ciepła nie ma mowy o wymianie niesprawnie działającego systemu grzewczego co kilka lat.

Pompa ciepła w zastępstwie klimatyzacji

Argumentem, który również potwierdza opłacalność pompy ciepła, jest możliwość jej zastosowania nie tylko do ogrzewania domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej, lecz również do chłodzenia pomieszczeń. Powietrzna pompa ciepła posiada w większości modeli opcję odwrotnego działania. Tym samym w upalne dni lata może pełnić rolę klimatyzacji, obniżając temperaturę powietrza w budynku. Zamiast dwóch urządzeń – systemu grzewczego oraz klimatyzacji, wystarczy zakupić i zamontować jedno – pompę ciepła. To bardzo opłacalne rozwiązanie!