Brak polskich znaków – Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze?

Problemy z klawiaturą mogą przydarzyć się każdemu, niezależnie od tego czy korzysta się z komputera stacjonarnego, czy też z laptopa. W wielu przypadkach zmianie ulega układ klawiatury, przez co zainteresowani nie mogą stworzyć żadnego polskiego zdania. Istnieją jednak proste sposoby, dzięki którym można przywrócić podstawowy układ własnej klawiatury. Włączenie takiej opcji nie zajmuje dużo czasu, a jest przydatne przede wszystkim dla tych osób, które pracują przy komputerach.

Spis treści

Jak włączyć polskie znaki na klawiaturze? Kilka przydatnych porad

W niektórych sytuacjach na klawiaturze nie da się skorzystać z polskich znaków, takich jak: ą, ę, ć, ś, itd. Może się tak zdarzyć, że w ustawieniach ma się włączoną jakąś inną opcję, np. język angielski, w którym takie znaki po prostu nie istnieją. W takim przypadku warto przejść do menu Start, a następnie do Panelu Sterowania. Warto wyszukać Opcje Regionalne oraz Językowe, dzięki którym zmieni się zły układ klawiatury na ten poprawny. Cała czynność zajmuje zainteresowanym zaledwie kilkadziesiąt sekund. Po wyświetleniu się powyższej opcji należy wybrać zakładkę Języki, a następnie przejść do Szczegółów. Na ekranie komputera pojawi się nowe okno, w którym językiem domyślnym powinien być polski. Jeśli jest inaczej, można to oczywiście zmienić. Jak widać da się z tym poradzić bez konieczności dzwonienia po fachowca.

Zmiana układu liter – jak sobie z tym poradzić?

Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi muszą mierzyć się osoby często przebywające na komputerach jest oczywiście zmiana układu liter. Ma to związek m.in. z zamianą liter Y oraz Z. Jeśli ktoś nie ma na ten temat większego pojęcia, nie będzie w stanie odwrócić tego procesu, a przez to nie uda mu się stworzyć kompletnych zdań w języku polskim. Istnieje jednak skuteczne rozwiązanie takiego problemu. Skorzystać można w tym przypadku z kilku sposobów:

  • naciśnięcie przycisku Ctrl + Shift,
  • kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pasek zadań i wybranie z menu podręcznego paska języka. Następnie należy przejść do opcji oraz ustawień. Zainteresowanym objawi się okno dialogowe, zatytułowane “usługi tekstowe i języki”. W takim oknie należy wybrać typ klawiatury polski (programisty). Pozostałe opcje należy usunąć. Wszystko powinno wrócić do normy.

Jak widać wyraźnie poradzenie sobie z tym problemem nie wymaga większych umiejętności, dlatego wystarczy dostosować się do powyższych zasad, a zmiana układu liter zostanie cofnięta.

Znikające znaki na klawiaturze użytkownika – co z tym zrobić?

Ostatnim problemem, na który należy zwrócić uwagę są znikające znaki na klawiaturze użytkownika. To zdecydowanie najłatwiejszy do wyeliminowania problem, ponieważ w tym przypadku należy wcisnąć klawisz Insert. Znikające znaki łatwo zauważyć, gdy podczas edycji przygotowywanego tekstu, kolejne litery nie są dopisywane w tym miejscu, w którym powinny się znaleźć. Jest to szczególnie uciążliwe w pracy freelancera czy też copywritera. Litery zastępujące wcześniej stworzone fragmenty tekstu, przez co nie można skutecznie wykonać swojego zadania i przejść do następnego zlecenia. Jak już zostało wspomniane wciśnięcie klawisza Insert powinno załatwić sprawę.

Jeśli jakiegoś problemu nie będzie można wyeliminować w pojedynkę, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z doświadczonym fachowcem lub oddanie swojego sprzętu do naprawy. W zdecydowanej większości przypadków usterki techniczne będzie można jednak naprawić własnymi rękoma. Wystarczy chwila zaangażowania i podstawowa wiedza.