Jak wybrać i zamontować zadaszenie balkonu?

Nie tylko właściciele własnych posiadłości i domów, borykają się z problemami zadaszenia. Także właściciele mieszkań niejednokrotnie pragną znaleźć skuteczne oraz designerskie rozwiązanie, które pozwoli na doskonałe zadaszenie balkonów. Jaki materiał wybrać, by czas spędzony z poranną kawą, południowym obiadem czy wieczorną lampką wina na własnym balkonie był niezwykle przyjemny? Jak zamontować praktyczny daszek na balkonie? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska.

Spis treści

Zadaszenie balkonu- konieczność spełnienia kilku formalności

Dla wielu z nas balkon to jedyna forma spędzania czasu na otwartej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że ogromną uwagę poświęcamy na jego aranżacje. Oprócz wygodnego wypoczynku i przepięknej roślinności koniecznie musimy pomyśleć o właściwym zadaszeniu. Warto pamiętać, że polskie przepisy prawa budowlanego traktują zadaszenie balkonu jako budowę nowego obiektu budowlanego. Musimy więc uzyskać pozwolenie na budowę. Co więcej, tworzone zadaszenie nie może znacząco odbiegać od ogólnej fasady budynku. Daszki, zwłaszcza na wysokich piętrach, muszą także posiadać trwałą konstrukcję i nie stwarzać zagrożenia dla innych użytkowników budynków czy przechodniów.

Materiały, z których można wykonać zadaszenie balkonowe

By wykonać praktyczne i designerskie zadaszenie balkonu, do naszej dyspozycji pozostaje bardzo wiele różnorodnych materiałów. Różnią się ceną, przepuszczalnością słońca oraz stałą bądź zwijaną konstrukcją.

Bardzo popularnym materiałem do wykonania zadaszenia balkonu jest pleksi. Chroni przed deszczem, wpuszczając dużą dozę promieniowania słonecznego. Co więcej, materiał jest tani, w związku z czym wykonanie zadaszenia będzie bardzo ekonomiczne. Ładnie się prezentuje, jednak pleksi łatwo się rysuję oraz jest podatne na uszkodzenia mechaniczne. Alternatywnym rozwiązaniem jest poliwęglan. Jest to materiał bardzo wytrzymały. Posiada dużą tolerancję na wysokie temperatury. Możemy także wykorzystać drewno. Jest to popularny materiał do wykonania zadaszenia balkonu. Nadaje ono agroturystyczny, sielski klimat, przywodząc na myśl wiejskiej, naturalne krajobrazy.

Jeśli chcemy postawić na zadaszenie balkonu, które będzie zawijane, warto wybrać markizę. Co więcej, taka opcja jest niezwykle designerska i estetyczna. Wybierać możemy pośród wielu kolorów, które z łatwością możemy dobrać do elewacji budynku oraz własnych upodobań.

Bardzo nowoczesnym materiałem na zadaszenie balkonu jest szkło hartowane bądź aluminium.

Montaż zadaszenia

Kiedy już uda nam się uzyskać stosowne pozwolenia oraz wybrać materiał i stworzyć zadaszenie naszych balkonów, ostatnim krokiem jest jego montaż. Bardzo często daszek mocuje się do ściany budynku. Może być on także przymocowany do kondygnacji znajdującej się powyżej niego. Wówczas musimy zastosować kołki oraz kotwy wraz z wierceniem. Jeśli jednak chcemy uniknąć wiercenia, możemy wybrać gatunki osłony balkonowej, takie jak np. markizy. Ich montaż oparty jest na konstrukcji, która umieszczona jest pomiędzy sufitem a podłogą balkonu, przytwierdzona przy użyciu wsporników rozporowych.

Wybierz idealne zadaszenie swojego balkonu i ciesz się z jego funkcjonalności przez długi czas.