Na czym polega Global Sourcing i kiedy warto skorzystać z tej usługi?

Rentowność i efektywność działań niemal każdego przedsiębiorstwa uzależniona jest od szeregu czynników. Na aspekty te mają wpływ m.in. podjęte działania marketingowe, ale również przyjęte strategie zakupowe. Z tego powodu w dobie rosnącej konkurencji zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym, warto dążyć do ekspansji firmy w skali globalnej. Dobrze jest więc rozważyć możliwość zaopatrywania się w produkty oferowane przez zagraniczne firmy, zgodnie z koncepcją global sourcingu. Na czym dokładnie ona polega i kiedy warto z niej skorzystać? Podpowiadamy.

Czym jest global sourcing?

Global sourcing to strategia zaopatrywania się w towary lub usługi pozyskiwane z rynku globalnego. Obecnie jest ona wykorzystywana przez przedsiębiorstwa działające niemal we wszystkich branżach, ponieważ pozwala im uzyskać możliwie jak najwyższy poziom efektywności. Celem global sourcingu jest przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji przy jednoczesnym zachowaniu jak najwyższych standardów jakości produkowanych wyrobów lub oferowanych usług.

Strategia ta to więc znacznie więcej niż tylko poszukiwanie jak najtańszych komponentów na całym świecie, ale również szereg wysiłków wkładanych w poprawę innych aspektów produkcji. Firmy, które do tej pory nigdy nie poszukiwały lub nie współpracowały z zewnętrznymi partnerami światowych rynków, mogą znaleźć pomoc na stronie https://optibuy.com/global-sourcing/. Specjaliści, analizując dane wejściowe, przeprowadzą badanie rynku, a następnie zidentyfikują potencjalnych dostawców, oceniając ich potencjał i pomagając klientowi w doborze najlepszej opcji.

Kiedy warto skorzystać z global sourcingu?

Z global sourcingu obecnie korzystają firmy działające niemal we wszystkich branżach. Dlatego istnieje niewiele sytuacji, kiedy nie warto byłoby korzystać z tej strategii zakupowej. Warto na nią postawić zwłaszcza wtedy, gdy poszukujemy oszczędności, lecz nie chcemy obniżać jakości naszych usług lub produktów.

Strategia ta świetnie sprawdza się również w przypadku przedsiębiorstw, które wykorzystują materiały niedostępne standardowo w Polsce, a więc pochodzące od dystrybutorów, którzy sprowadzają je z zagranicy. Możliwość podjęcia współpracy z firmami oferującymi konkretne produkty z pominięciem pośredników, gwarantuje nie tylko oszczędności, ale również zapobiega przestojom spowodowanym przez nieprawidłową pracę dystrybutora, ponieważ wybrane produkty trafiają od zagranicznego producenta bezpośrednio do naszej firmy. Global sourcing pozwala nam też nawiązać kontakty biznesowe z partnerami niemal na całym świecie, co daje nam również nowe rynki zbytu.