Jak sprawnie zarządzać firmą z systemem ERP

Zarządzanie firmą w dobie globalizacji to spore wyzwanie. Duża konkurencyjność i konieczność szybkiego reagowania na zmiany zmuszają przedsiębiorców do poszukiwania nowych innowacyjnych narzędzi. Dlatego coraz więcej organizacji korzysta z rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Czy oprogramowanie klasy ERP jest niezbędne w każdej firmie? Kiedy warto podjąć decyzję o jego wdrożeniu? Podpowiadamy!

Spis treści

System ERP – dla kogo?

Jedną z największych zalet systemów klasy ERP jest elastyczność. Oprogramowanie składa się z gotowych modułów, które można modyfikować w zależności od potrzeb danej organizacji. Dlatego jest to rozwiązanie, które można wdrożyć w niemal każdym przedsiębiorstwie niezależnie od branży, obszaru działania czy wielkości organizacji. Niemniej systemy ERP cieszą się największą popularnością w firmach działających w branży produkcyjnej, budowlanej i retail, gdzie konkurencyjność jest największa, a zmiany najbardziej dynamiczne.

Jak system ERP zmienia zarządzanie procesami firmowymi?

Transformacja cyfrowa zmieniła funkcjonowanie wielu przedsiębiorstw o 180 stopni. Dzięki wdrożeniu systemów opartych na chmurze większość procesów, m.in. zarządczych, operacyjnych i pomocniczych, udało się ujednolicić i zautomatyzować. Zmiana ta przełożyła się na poprawę komunikacji w firmie i optymalizację kosztów.

Spójrzmy na dwa przykłady

Firma X z branży e-commerce po wdrożeniu systemu ERP zauważyła zwiększenie konwersji w swoim sklepie internetowym. Oprogramowanie bazujące na technologii AI pozwoliło bowiem usprawnić proces wyboru produktów. Dzięki dostarczeniu użytkownikom spersonalizowanego doświadczenia zakupowego firmie X udało się poprawić zaangażowanie wśród klientów zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym.

System ERP przynosi korzyści także firmom z branży produkcyjnej. Jednym z najważniejszych wyzwań dla przedsiębiorstw działających w tym obszarze jest optymalizacja łańcucha dostaw. Oprogramowanie klasy ERP pozwoliło firmie Y skrócić czas przestoju sprzętu i usprawniło proces wprowadzania nowego produktu na rynek.

Jak przebiega implementacja systemu ERP w firmie?

Wdrożenie systemu ERP wymaga wiedzy i doświadczenia. Choć na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w implementacji (np. xplusglobal.com), to nie każda działa w taki sam sposób. Dlatego tak ważny jest wybór firmy, która będzie nie tylko dostawcą usługi, ale przede wszystkim partnerem biznesowym. Dobrze przeprowadzona implementacja powinna rozpocząć się od dokładnej analizy potrzeb firmowych. Błędna ocena migracji to jeden z podstawowych błędów popełnianych przez firmy nieposiadające odpowiedniego doświadczenia w przeprowadzaniu implementacji. Kolejne etapy wdrożenia to: wybór danych, testowanie i ocena. Żadnego nie można pominąć. Aby mieć pewność, że przeprowadzone działania przyniosą oczekiwane rezultaty, warto upewnić się, że firma przeprowadzająca implementację dobrała rozwiązania do indywidualnych potrzeb biznesowych danej organizacji.